V Kralupech se na Štědrý den poběží charitativní běh – za každého počasí

Nadšení běžci mohou pod vedením ultramaratonce Reného Kujana absolvovat maratónskou délku tratě, slabší „odpadnou“ po půlmaratonu.

„Vždy na Štědrý den ráno vybíhám pokochat se vánoční přírodou, případnou sněhovou nadílkou, klidem a čerstvým vzduchem. A protože se kvůli ničemu jinému nevyplatí vylézat z domova, bývá to alespoň maratonská distance. Loni jsem si ale řekl, že bych ten zážitek rád sdílel i s pár kamarády. Vyrážíme za každého počasí,“ uvedl organizátor René Kujan. Loni se na vánoční boj s leností vydalo 16 borců.

Letos běžci ráno odstartují před Městským úřadem v Kralupech. „První půlmaratonské kolo si odkroutíme směrem na Nelahozeves a řádně proběháme veltruský park,“ řekl Kujan. Poté se účastníci běhu vrátí k radnici, kde se rozloučí s „půlkaři“.

„Možná dáme svařáček nebo alespoň nějaký ten gumový vanilkový rohlíček a vyrazíme na už tradiční okruh přes Řež. Letos by snad už konečně mělo vyjít také setkání s řežskými běžci u jejich pověstného betléma,“ doufá Kujan, který na zpáteční cestu vybral trasu po druhém břehu řeky. „Abychom zachovali pestrost a různorodost,“ vysvětlil.

Akce je určena všem běžcům. „Může se zúčastnit úplně každý, kdo si na to troufá a je schopen mít zodpovědnost sám za sebe – na trase není žádné občerstvení ani další servis. Jde vyloženě o poklidné přátelské proběhnutí,“ uvedl Kujan.

Podle organizátora i tentokrát bude zachován vysloveně vánoční charakter akce. „Osvědčenou tradicí se už stala výměna domácího vánočního cukroví. A snad se nám také podaří zachovat soutěž Miss Ježíšek, kdy je pochvalným zafuněním do přemrzlého vzduchu odměněna nejlépe vánočně vyzdobená dívka,“ těší se Kujan.

Protože se jedná o charitativní akci, symbolické startovné organizátoři akce pořádané ve spolupráci s městem Kralupy nad Vltavou věnují Sportovnímu klubu vozíčkářů Praha. „Už se z toho stává tradice a dokonce máme podporu i velkých firem,“ spokojeně dodal Kujan.

jnd