Komedie o tom, že věk není rozhodující…

Pražské Divadlo v Rytířské zahájilo sezonu 2012/2013 premiérou hry Frankie & Johnny. Program divadla je určený pro českého diváka v podobě činoherních představení, komorních koncertů a dalších pořadů. Působí zde celá řada známých a renomovaných herců jako například Petr Kostka, Jaroslav Satoranský, Vladislav Vladyka, David Matásek, Jiří Langmajer, Tereza Kostková, Adéla Gondíková či Petra Špalková.

V kralupském kulturním domě Vltava představí inscenaci hry francouzského dramatika Géralda Sibleyrase „Hrdinové“, která měla českou premiéru v květnu loňského roku.

Tři veteráni z první světové války, Gustav, René a Fernand, spolu žijí v domově důchodců a pravidelně se setkávají na terase svého současného útočiště. Vzpomínají na svou minulost a popichují se, aniž tuší, že největší bitva jejich života je teprve čeká. Jeden je cynik s velkým srdcem, trpící strachem z vnějšího světa. Druhý každou chvíli omdlévá kvůli střepině ze šrapnelu, uvízlé v jeho hlavě, a není proto schopen vést delší konverzaci. Třetí je pragmatik a opatrný optimista, který se navzdory svému kulhání pokouší stát nohama pevně na zemi. Tato trojice se v jednu chvíli rozhodne vzepřít monotónnímu životu „ve výslužbě“, v němž jedinou perspektivu představuje smrt, a společně si naplánují výpravu na kopec na obzoru, na jehož vrcholu se vítr prohání větvemi topolů. Uspějí naši hrdinové v tomto svém posledním životním dobrodružství? A potvrdí pravidlo, že člověk je jen tak starý, jak se cítí? Respektovaný francouzský dramatik a překladatel Gérald Sibleyras se podílel na téměř dvaceti celovečerními divadelními hrami. Čeští návštěvníci divadelních představení jej budou jistě znát jako spoluautora úspěšných komedií „Půldruhé hodiny zpoždění“ či „Takový malý žertík“. Pro francouzská divadla rovněž adaptoval například Hitchcockových „39 stupňů“ anebo Keyesovy „Růže pro Algernon“. Dojemnou komedii „Vítr ve větvích topolů“ jejíž světová premiéra v roce 2003, byla v roce svého vzniku nominována na francouzskou prestižní cenu Molière a o tři roky později získala v Anglii cenu Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku. Divadlo v Rytířské jí uvádí pod názvem „Hrdinové“ a hlavních rolí se zhostili Petr Kostka, Jaroslav Satoranský a Vladislav Vladyka.

A to, že člověk je tak starý jak se sám cítí, dokáží divákům i v neděli 10. března od 19 hodin.

mar