Překvapení i pocta, hodnotí v Lobči nominaci do prestižní soutěže

Zájem vzbuzuje alternativní a citlivé řešení záchrany už odepisované kulturní památky a nastavení nového využití pivovaru jako živoucího otevřeného místa pro tradici a kulturu, říká Pavel Prouza, který za obnovou památky stojí.

Obnova pivovaru v Lobči od studia RIOFRIO Architects se stala jednou z desítky nejlepších českých realizací posledních dvou let, které Česká komora architektů nominovala do mezinárodní soutěže Mies van der Rohe Award 2017. Z našeho regionu má šanci na umístění v soutěži také nedávno otevřený Pavilon základní školy v Líbeznicích (Projekt Architekti).

Odborníci na projektu pivovaru v Lobči oceňují, že se jedná o záchranu kulturní památky a že záměrem architektů je celková adaptace areálu na místní kulturní centrum i obroda výroby zdejšího piva.

“Nominace pro nás byla hlavně obrovským překvapením. Ani ve snu by mě nenapadlo, že se náš projekt záchrany Parostrojního pivovaru v Lobči může objevit v nejprestižnější společnosti architektonických počinů Evropy posledních dvou let,” komentoval výběr odborníků šéf pivovaru Pavel Prouza, sám původní profesí architekt.

“Náš přístup byl už oceněn nejen všednodenními návštěvníky, kteří tuto zachráněnou památku navštěvují rok od roku ve větším počtu, ale i odbornou veřejností,” pochvaluje si Prouza. Komplexní přístup při obnově památky a její prezentace veřejnosti byly oceněny jak památkáři, když projekt v září 2015 získal cenu Národního památkového ústavu Patrionium pro Futuro, ale i architekty. Byl totiž zařazen do prestižního výběru Ročenka české architektury.

Oceňována tu samozřejmě není progrese a hledání nových architektonických horizontů. “Zájem vzbuzuje podle mého názoru spíše alternativní a velmi citlivé řešení záchrany už odepisované kulturní památky a nastavení nového využití pivovaru jako živoucího otevřeného místa pro tradici a kulturu,” míní Prouza.

Odborníci si však podle Prouzy rovněž všímají toho, že za projektem nestojí nějaká státní organizace nebo někdo se zázemím silnějšího investora, ale obyčejní lidé. “Jsme mladá rodina architektů, která toho musela za těch uplynulých deset let zvládnout i obětovat opravdu hodně,” dodal.

jnd

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter