Kapela Postižená oblast pokřtila svojí novou desku

Skvělá atmosféra zavládla v sobotu večer v areálu mělnické hospody Němý Medvěd. Po třech letech totiž vydala rovněž mělnická kapela Postižená oblast své další album pod názvem „Ostinata“. Slavnostní křest této desky tak proběhl na dvorku této útulné hospody, která si vaří i svoje vlastní pivo.

Skupina, která v loňském roce oslavila již dvacet svého působení na hudební scéně a patří tak dnes již k výrazným skupinám současné české alternativně rockové scény, zde nahrála osm nijak optimisticky laděných skladeb. Členové kapely se zde totiž znovu zamýšlí především nad existenciálními otázkami v naší společnosti. „Album odráží aktuální experimentující rozpoložení kapely tak, jak už ho napověděl předchozí počin Rubato z roku 2014. Snad je z nahrávky slyšet, že náš mnohaletý tvůrčí princip zůstává neměnný a že naším hlavním záměrem je vytvořit vybraným textům odpovídající zvukové pozadí,“ shrnuje obsah nahrávky bubeník a jediný ze zakládajících členů Pavel Malý. Kromě tří textů Filipa Jakše, Postižená oblast na albu zhudebnila poezii několika autorů, včetně rakouského experimentálního neologisty Ernsta Jandla. Graficky obal s fotografiemi Aňi Šebelkové a Juliena Magnana vytvořil Miloš Makovský.

V první části koncertu vystoupil jako host Květoslav Dolejší. Tento zajímavý kytarista začínal s Danem Šatrou, pozdějším kytaristou skupin Tom Is My Sugar a Point. Jako kytarista se ještě mihnul sestavou Suicide Machine, zhruba ve stejné době, v roce 1994, byla venku také jeho první demokazeta „Zamarazalina“. Věhlas mu ale přineslo rozšířené a dodnes nepřekonané cédéčko „Zapalte koně“, které vzniklo v roce 2002 a velký profilový článek mu tehdy věnoval i týdeník Respekt.

Po jeho vystoupení došlo k slavnostní chvíli v podobě křtu nového alba, a pak již zazněly tyto skladby v podání celé kapely. I zde však nechyběl host, kterým nikdo jiný nežli zakládající člen klarinetista Vladimír Špulák, který dal vystoupení osobitý náboj.

Postižená oblast má nyní v plánu červnové miniturné v němž hodlá navštívit Liberec, Berlín a Chemnitz. A chybět nehodlá ani na festivalech v Řepici či Vlčkovicích.

Takže hodně úspěchů a těšme se na další hudební tvorbu této jistě zajímavé mělnické kapely.

Bedřich Marjanko

 

POSTIŽENÁ OBLAST

postižená oblast a Vladimí Špulák

KVĚTOSLAV DOLEJŠÍ

postižená oblast-Dolejší

Foto: Adriana Rohde Kabele