Festival všestrannosti se rozezní Ve Věži

Po jarním cyklu komorních koncertů, jenž zde zněly od počátku března v mělnické Galérii Ve Věži, proběhne třetí ročník festivalu „Art Jam 2018“. Opět představí umělce, kteří jsou nejen originálními hudebníky, ale i výtvarníky, divadelníky, spisovateli či vynikají v dalších uměleckých profesích.

A to v sobotu 28.dubna, jenž tak bude patřit vlastnímu zahájení festivalu všestrannosti v umění „Art Jam 2018“. Od 16 hodin se zde představí právě ti muzikanti u nichž hudba není jedinou profesí. Bude to Martin Evžen Kyšperský, jenž se věnuje i herectví, moderátorství, píše poezii a hudební texty. Jeho skupina Květy byla téměř za všechna alba třikrát nominována na cenu Anděl, a v roce 2016 také tuto cenu získala. Coby herce jej mnozí znají například ze seriálu „Případ pro exorcismu“, také napsal knížku pro děti a píše poezii a hudební texty mimo jiné i pro Lenku Dusilovou. Duo Dorota Barová a Josef Ostřanský mají za sebou bohatou hudební kariéru v různých seskupeních. Oba protagonisté vystupují i sólově. V projektu Kuzmich Orchestra spojili své síly, které charakterizují zvuky kytar a samplů a hlavně jedinečný hlas Doroty Barové. Josef Ostřanský rovněž používá konstrukce elektronických samplerů a syntetizérů, které sám vytváří a modifikuje, a tím dosahuje zcela originálního zvukového pojetí skladeb. Frontman kapely Původní Bureš zvaný „Fumas“, vlastním jménem Jaromír František Palme, hraje také sólově nebo se svou ženou Danou, a tuto písničkářskou tvorbu představí i zde. Jako výtvarník se Fumas věnoval v devadesátých letech především kreslenému humoru a od počátku tisíciletí dával přednost ilustraci. Kreslí tuší a maluje olejovými barvami. Jana Šteflíčková je česká písničkářka a herečka. Hrála v Západočeském divadle v Chebu, nyní je členkou souboru Studia Ypsilon a Sdružení osamělých písničkářů. Charakterizuje ji bezprostřední komunikace s diváky, hravost, spontánnost a osobitá, netradiční hra na kytaru. Ráda improvizuje, takže její koncerty jsou otevřeným, stále se vyvíjejícím procesem.

A konečně „Cermaque“ alias Jakub Čermák. Dosud vydal tři básnické sbírky a pod jménem Cermaque již sedm autorských hudebních alb. Za alba Gravitace a Neboj byl nominován na cenu Anděl. Věnuje se také videoprojekci. Například za klip k písni „Loďky“ skupiny Zrní byl rovněž nominován na cenu Anděl 2014. Z cesty po Evropě s Iamme Candlewick na jaře 2015 vznikl dokumentární film “Skok do vody”.

Milovníky umění tak určitě opět plně zaujme tento skvělý počin a není pochyb, že i tento třetí ročník se setká s kladným ohlasem.

mar