BOHUSLAV SOBOTKA KONEČNĚ KONČÍ

Současný lídr sociální demokracie Bohuslav Sobotka bude po šestiletém období nahrazen stranickým kolegou, současným ministrem zahraničních věcí, Lubomírem Zaorálkem. Stane se tak po dlouhodobé kritice jak ze strany řadových členů, tak ze strany voličů, z jejichž názorů vyplývá, že Sobotku vnímají jako osobu bez charismatu, praktických zkušeností a osobu působící ve vedení strany velmi nevýrazně, až mdle. Dalším důvodem mohou být i poslední události související s vládní krizí či nepříliš úspěšná volební kampaň. Dá se však očekávat, že tato událost nebude mít pozitivní vliv na prudký propad volebních preferencí ČSSD, které se současně pohybují okolo deseti procent.

Tato krizová situace a chaos ve straně zvyšuje apel na samotného Sobotku, který by měl pozici lídra opustit sám, a to co nejdříve. Debata ohledně potenciálního nástupce lídra strany v minulosti již proběhla a vedle Lubomíra Zaorálka se jevil jako logický favorit ministr vnitra Milan Chovanec, který je v rámci sociální demokracie jediným rovnocenným soupeřem Andreje Babiše.

I přes vyhýbavé odpovědi vysoce postavených členů sociální demokracie je zcela zřejmé, že Sobotka v roli lídra končí a bude nahrazen v nejbližších dnech. Jako předseda strany pak skončí nejpozději po říjnových volbách. Otázkou je, zda je volba Lubomíra Zaorálka správná, neboť nelze očekávat, že bude v jeho silách pokles preferencí sociální demokracie zastavit a provést ve straně nezbytně nutné změny.

red