OKÉNKO STAROSTY: Volební koalici lidovců a STAN zvoní hrana

Poslední průzkumy volebních preferencí ukazují, že hnutí ANO 2010 má nakročeno k historickému průlomu v celé historii voleb. Andrej Babiš má velmi blízko k získání většiny v poslanecké sněmovně, a tedy i k sestavení jednobarevné většinové vlády.

Jednobarevně se u nás vládlo již za komunistického režimu nebo v čase tzv. opoziční smlouvy. Jenže tentokrát by k tomu poprvé v českých dějinách došlo v rámci demokratických voleb a dominantní politický subjekt by se obešel bez pomoci kvazi koalice Národní fronty či smlouvy s opoziční stranou. Za první republiky v roce 1929 byli nejsilnější stranou agrárníci maximálně s 15 % hlasů nebo v roce 1935 Sudetendeutsche Partai (SdP) s 15,18 %. V polistopadové éře měla k zisku většiny ve sněmovně nejblíže ODS v roce 2006, kdy dosáhla 35,8 % hlasů a 81 mandátů. Podle červnového průzkumu agentury CVVM či STEM by však ANO obsadilo 92 křesel ve sněmovně. Vysoký zisk ANO není tak „zásluhou“ Babišova hnutí, ale spíš důsledkem slabých výsledků dalších politických subjektů.

 

K této historické změně je však potřeba, aby se sešly tři podstatné okolnosti:

· ANO by muselo mít v podzimních volbách alespoň 33 až 34 % hlasů.

· Systém přepočítávání mandátů v krajích by muselo hnutí ANO pomoci víc, než bylo v minulých letech běžné.

· Pokud by propadlo ve volbách 25 – 30 % hlasů, to znamená, že by se do poslanecké sněmovny nedostaly strany, jako jsou Piráti, TOP 09      a třeba Okamurova SPD a především koalice KDU-ČSL a STAN

 

Zatímco samostatní lidovci by se do sněmovny dostali, spolu se STAN (jeden a půl procenta) budou mít evidentní problém překročit desetiprocentní hranici.

Samotný záměr lidovců je jistě chvályhodný. Rozkročit se ve středu, konfesní tradici strany trochu rozředit STAN a ještě tím získat podporu regionů, kde KDU – ČSL není moc úspěšná. Lidovci oprášili starý koncept Josefa Luxe, vytvořit třetí sílu, tedy vedle ANO a ČSSD.

STAN přinesli na kandidátky velice zvučná jména. Koalice však má několik problémů, daných svou podstatou. Nelze jednoznačně spoléhat, že úspěch STAN v regionech rozhodně znamená podporu voličů v celostátních volbách. STAN se v krajských volbách prezentovali jako protestní hnutí, alternativa zklamaného voliče proti etablovaným politickým stranám, proti politickému establishmentu. Byli voličskou variantou pro ty, kteří nechtěli volit Andreje Babiše. KDU je však právě strana, která zosobňuje vše, co STAN v krajských volbách kritizovali. STAN je stranou městských liberálů, jež má ve volbách oslovit zklamané voliče, kteří již nevěří ODS ani postschwanzenbergovské TOP 09. Paradoxně se však stále mnoho voličů domnívá, že STAN jsou součástí TOP 09. Při vší úctě ke STAN, jejich síla je stále vhodná k podpoře silnějších kandidátek, ale ne k rovnoprávným koalicím. Lidovci nejsou v pozici ODS v roce 1992, která byla tak populární, že velkoryse mohla křesťanům z KDS (křesťanskodemokratická strana) nabídnout volební koalici.

Pokud KDU a STAN nadále zůstanou na devíti procentech, měli by se začít hodně bát averze českého voliče k rizikům. Proč riskovat s touto koalicí, když jsou zde přijatelné alternativy, které pět procent jistě překročí? Navíc ve vrcholu kampaně mnozí vlažní podporovatelé jistě zamíří k silnějším stranám. Stávající stav nevypadá dobře. Lidovce a STAN do tohoto uspořádání nikdo nenutil. Vždyť pokud voliče přesvědčí, že jsou tou pravou středovou silou, budou je volit tak jako tak. Volič, který nechce většinovou vládu hnutí ANO, stojí před dilematem. Pokud lidovci nedosáhnou v červencovém průzkumu více jak 11 %, měli by zrušit svou volební koalici a přihlásit se do volebního boje jen svou kandidátku s podporou STAN.

Čas na to mají jen do 15. 8. 2017 do 16.00 hodin.