Koncert souboru Kalabis Quintet opět přinese hluboký kulturní zážitek
Pět mladých hudebnic slavících pět let svého společného vystupování. To je Kalabis Quintet. Tento soubor byl totiž založen studentkami Akademie múzických umění v Praze v roce 2012 pod pedagogickým vedením Štěpána Koutníka. A již od dva roky později, v srpnu 2014, se zúčastnil mezinárodních hudebních kurzů International Sommer Academy v Rakousku, na kterých získal dvě 1. ceny v interpretačních soutěžích „Viktor Kalabis Prize“ a „Czech Contemporary Music“. Součástí ocenění bylo vystoupení v rámci slavnostního koncertu ve vídeňském rozhlase ORF. V říjnu téhož roku získalo kvinteto 1. cenu a titul laureáta na soutěži Karla Ditterse z Dittersdorfu ve Vidnavě. Dalším, a jedním z jeho největších úspěchů je 3. cena a titul laureáta na mezinárodní soutěži dechových kvintetů v Marseille (Concours International de Quintette à vent) v únoru 2015.
Zuzana Bandúrová je respektovanou zástupkyní mladé generace flétnistů nejen na poli klasické hudby, ale i té soudobé. Ve světové či české premiéře provedla na desítku komorních i sólových děl. Od zisku titulu absolutního vítěze na Soutěži konzervatoří v Bratislavě účinkovala v mnoha evropských zemích například Španělsku, Lucemburku, Německu, Rakousku atd. Je absolventkou Konzervatoří v Žilině a v Bratislavě a Hudební a taneční akademie múzických umění v Praze. Kromě tohoto souboru je členkou Komorního Orchestru Berg a Ansámblu Konvergence
Jarmila Vávrová studovala hru na hoboj nejprve na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy a pokračovala na Pražské konzervatoři, kterou absolvovala sólovým vystoupením se Symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře. Je vítězkou Mezinárodní hobojové soutěže UFAM v Paříži v roce 2009 kde rok předtím obsadila 4. místo. Účastní se kurzů Jeana–Louise Capezzaliho na Česko-francouzské hudební akademii v Telči. V současné době je členkou Orchestrální akademie České filharmonie.
Klarinetistka Anna Sysová absolvovala studia na Hudebním gymnáziu Jana Nerudy a v roce 2013 se na soutěži Pro Bohemia v Ostravě stala držitelkou 2. ceny a ceny Nadace Bohuslava Martinů. O rok později se stala laureátkou hned čtyř soutěží – na klarinetové soutěži Czech Clarinet Art získala 1. cenu, na soutěži v italském Carlinu 3. cenu, v soutěži Markneukirchener Wettbewerb 1. cenu a na Mezinárodní soutěži dřevěných dechových nástrojů ve Wroclawi též 1. cenu. V květnu 2015 obdržela cenu pro nejúspěšnějšího nejmladšího účastníka mezinárodní soutěže Pražské jaro. Nyní studuje na Pražské konzervatoři a JAMU v Brně.
Absolventka Pražské konzervatoře, a JAMU v Brně Kateřina Kmínková je členkou úspěšných komorních souborů (Dívčí fagotové kvarteto, Trio Tributo ad.) V červnu 2015 získala 1. cenu v soutěži sólových fagotistů, LFA – Rataje nad Sázavou 2015. Jako orchestrální hráčka hostovala například v Talichově komorní filharmonii, Českém národním symfonickém orchestru či komorním orchestru Národního divadla.
A konečně Adéla Triebeneklová, jenž hraje na trochu pro ženy neobvyklý nástroj, lesní roh. Po absolvovaní studií na Hudebním gymnáziu Jana Nerudy a na Pražské konzervatoři pokračuje v současné době v magisterském cyklu na HAMU. Pravidelně se zúčastňuje hudebně interpretačních kurzů na Česko-francouzské hudební akademii v Telči či mezinárodních ISA pořádané Vídeňskou akademií MDW. V letech 2012 až 2015 působila
jako orchestrální akademik PKF–Prague Philharmonia, absolvovala Orchestrální akademii České filharmonie a nyní je členkou orchestru Opery Národního divadla.
V rámci cyklu koncertů, které pořádá Kruh přátel hudby, se tato pětice skvělých hudebnic představí i v mělnickém Masarykově kulturním domě v úterý 13. června od 19.30 hodin. Na programu budou skladby Antonína Rejcha, Giogy Ligetiho, Iši Krejčího a konečně Viktora Kalabise od jehož úmrtí uběhlo v loňském roce deset let a soubor nese jeho jméno.
Posluchači si tak jistě opět odnesou hluboký kulturní zážitek a budou se těšit na další podzimní setkání s klasickou hudbou.
mar