Zámek Veltrusy zahájí sezonu výstavou o hraběti Chotkovi

Výstava nazvaná Arnošt hrabě Chotek – voják, šlechtic, dvořan – potrvá od soboty do Velikonoc. Od smrti předposledního majitele veltruského zámku ze šlechtického rodu v úterý uplyne přesně 90 let.

veltrusy2

Nová výstava doplní veltruský edukační okruh Aristokracie: začátek konce. „Ve dvou místnostech bude k vidění například Arnoštova posmrtná maska, hůlka, kterou mu na památku věnovala španělská královna nebo hulánská čapka, s níž pravědpodobně bojoval u Hradce Králové,“ uvedl autor výstavy Jakub Jukl z Národního památkového ústavu (NPÚ).

Zámek Veltrusy se tak již o víkendu stane jedním z mála objektů pod správou  NPÚ, které letošní provoz zahajují již během zimy. Kromě edukačního okruhu si zde návštěvníci budou moci prohlédnou výstavu měr a vah. Dozvědí se na ní, kolik váží libra, co je to látro nebo jak velký byl žejdlík. Nechybí zde ani část výstavy věnovaná využití měřidel přímo na veltruském hospodářství hraběcí rodiny Chotků.

Zámecký okruh a výstavy budou otevřeny od ledna do konce dubna vždy o víkendech. Poté se otvírací doba rozšíří o všední dny, návštěvníci navíc uvidí také výstavu historických kočárů a po romantickém parku se budou moci svézt koňským povozem.

red