Ve Staré mydlárně zazní odvázaný bigbít i „zametal“

Po skutečně skvělých víkendových večerech návštěvníky mělnického klubu čeká další zajímavý hudební zážitek.

„Jedeme se zmydlit do Mělníka! Už jsme tam před lety hráli a bylo to prima. Sklepní klubík Stará mydlárna v Mělníku má svou tradici a svůj zvuk. Ale hlavně kouzelné prostředí. Vracíme se tam v pátek 16. března a naším milým hostem bude veselá parta Libý Květoň. Tož se pojďme zmydlit!“ .

Toto sdělení se objevilo na stránkách pražské kapely Folimanka blues. Skupinu založil v roce 1993 Ladislav Jakl, kterého mnozí znají spíše z jeho působení na Pražském hradě. Avšak je to také skvělý muzikant, který dal dohromady další hudebníky naladěné na stejnou strunu. A začalo to tím, že se rozhodl udělat větší muzikantskou akci, kde by shrnul své životní hudební aktivity. Akce se vyvedla skvěle, ve velkém sále Dopravních podniků zahrál Láďa s kapelami Etal a Hokr a jako hosté vystoupili i třeba Vladimír Mišík a Michal Prokop. Těsně před koncertem ale přišel Ríša Kříž, mnohaletý Láďův kytarista,s nápadem, že by vystoupení mělo obsahovat i staré Láďovy hospodské písničky z přelomu 70. a 80. let. Ríša (v květnu roku 2006 odešel hrát nebeské jam-session) přivedl kolegu z jazzových kapel, ostříleného pianistu všech žánrů Robbyho Černého, s Láďou dali pár zkoušek a na onom koncertě s hostujícím bubeníkem Zdeňkem Cimmermanem (původně z Etalu) společně zahráli. A ono se to líbilo. Chyběl však ale název kapely. Jenže to se také brzo vyřešilo. Před dalším z prvních koncertů dramaturg klubu chtěl vědět, co má napsat na plakáty. Bylo zrovna páteční ráno po obvyklém čtvrtku v hospodě U Folimanky (dnes zvané Magister Kelley) a Láďu nenapadlo říct nic jiného než: Folimanka Blues. A kapela definitivně vznikla. I zde se to neobešlo bez personálních změn, bohužel i odchodem do muzikantského nebe, ale kapela přesto jela dál. Má za sebou přes půl tisíce koncertů po celé naší vlasti a zajela i do Rakouska, Polska, Německa či na Slovensko a jednou dokonce zaletěla i do New Yorku. Kapela hraje odvázaný bigbít a proto to dokáže pořádně rozjet….

Ale to není zdaleka vše!

Rocková kapela LIBÝ KVĚTOŇ je jediný zástupce specifické odnože rocku – tzv. ZAMETALU, která se na hudebních pódiích pohybuje přes třicet let. Skupina vznikla původně jako jednorázová záležitost v souvislosti s koncertem skupiny Allegro v listopadu 1985, kdy jejím spoluzakladatelem byl Jožin Doksanský. Ten hrál v kapele na klávesy a šel vždy tak nějak proti proudu, jelikož dělat velké,,umění“ nebyl zrovna jeho šálek kávy. S kamarádem Láďou Horáčkem proto vytvořili 12 punk-rock-metalových písní, a ty se rozhodli prezentovat tak, že členové Allegra si sami sobě udělají předkapelu. Nazvali se Libý Květoň po bubeníkovi souboru. Protože předkapela měla nesrovnatelně větší ohlas než následné Allegro bylo rozhodnuto dále se realizovat jako Libý Květoň. I zde kapelou prošlo mnoho muzikantů a dokonce načas ukončila aktivní činnost. Avšak 26 let po vzniku Jožín Doksanský a ikona souboru Roman Květoň oslovili některé bývalé aktéry z různých období a začalo se znova zkoušet a samozřejmě i koncertovat. Sice ještě docházelo k personálním obměnám, ale kapela šlape dál, jak se v Mydlárně všichni určitě přesvědčí…