Svatý Martin i letos přinese dobré pití

Svatému Martinu se připisuje především „bílý kůň“. Vedle sněhové nadílky je však spojován i s posvícenskou (svatomartinskou) husou a hlavně vínem.

Známe ho z typického vyobrazení, jak dává žebrajícímu muži polovinu svého pláště, což ho symbolizuje jako lidumila a dobráka. Tradičně se 11. listopadu, kdy Martin slaví svůj svátek, obědvala pečená husa a svatomartinské pečivo. Z dob císaře Josefa II. pochází další tradice – začínat v tento den s výčepem a degustováním nového vína. Právě v tento den totiž končila vinařům u sedláků služba a u skleničky dobrého moku se dojednávala práce pro příští sezonu.

Víno k hodování a bujarému veselí

Věřilo se, že když se svatomartinské víno z nové úrody vyvede, bude úspěšný i nový rok. Svatomartinské tak bylo spjato s hodováním a bujarým veselím. Sympatický zvyk se udržel dodnes a lidé ho stále častěji využívají nejenom pro pobavení, ale i k setkávání s přáteli při doušku tohoto moku. Značka Svatomartinské byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již podvanácté organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem. V roce 2005, kdy byla značka Svatomartinské z iniciativy Vinařského fondu uvedena na trh poprvé, se do projektu přihlásilo 36 vinařství.

V loňském roce už Svatomartinská vína vyrábělo 129 vinařství. Valtice ve středu 26. října hostily odbornou jury, jejíž členové hodnotili v závěrečném kole vína, která usilují o známku Svatomartinské 2016. Do obou kol vinaři nominovali letos 416 vzorků vín, z kterých uspělo 375 vín od 111 vinařských firem. Svatomartinských ročníku 2016 tak letos ochutnáme o šest více než loni.

Dle odhadu Vinařského fondu dodají vinaři na trh zhruba 2,3 milionu lahví vína ročníku 2016. Největší počet vzorků Svatomartinských vín, nalezneme u bílých vín (161), hned za nimi je to odrůda Müller Thurgau (98), Muškátu moravského (43), Veltlínského červeného raného (19) a jedno cuvée. U růžových vín a klaretů budeme letos vybírat ze 114 vín. Růžových Svatovavřineckých bude 58, Zweigeltrebe 44 a Modrého Portugalu 12 vín.

Na trhu až tři miliony lahví

Červených Svatomartinských vín nabídnou vinaři, vinotéky, obchody a další provozy – Modrý Portugal (66) a 34 Svatovavřineckého vína. Jejich počet však může ještě stoupat. Předpoklad vychází z množství dosud objednaných jednotných záklopek na hrdla lahví. Vinaři však mají od šarží, kterým byla během hodnocení udělena možnost používat značku Svatomartinské, vyrobeno  vína více a mají tedy možnost záklopky ještě přiobjednat až do počtu maximálně 2,9 milionu kusů.

Na tuzemský trh tak mohou doputovat téměř až tři miliony lahví. „Ze 416 vzorků, které ochutnala hodnotící komise, uspělo 375, tedy o šest víc než loni. Na trh by mělo být dodáno celkově 2,3 až 2,9 milionu lahví Svatomartinského vína,“ uvedla mluvčí Vinařského fondu Dominika Uhrová.

Svatomartinská vína mohou obchody a vinotéky nabízet až od 11. listopadu. Na mnoha místech je degustace naplánována na symbolický čas 11 hodin a 11 minut.

Otto Lokaj