Přijďte oslavit státní svátek stylově

Počínaje Velikonočním jarmarkem se mělnické náměstí Míru každé sobotní dopoledne zaplnilo stánky s pestrým sortimentem zboží. Podle období se zde střídaly různé druhy zeleniny i ovoce, zelenaly se sadby a voněly pestrobarevné květy. Nechyběly domácí sýry či uzenářské výrobky, nakoupit bylo možno rozličné koření či přírodní kosmetiku. Pochutnat si bylo možno na indické kuchyni či si dát italské speciality. To vše bylo možno zapít kvalitním vínem, dobrým pivem či si dát výbornou kávu. To byly Mělnické farmářské trhy, které pořádal zdejší spolek Světlonoška a jenž byly doplněny tématickými jarmarky v podobě keramického či řemeslného. A jelikož vše jednou končí, tak i ty letošní farmářské trhy. A to již tradičně Dušičkovým jarmarkem.

Avšak ten letošní se uskuteční v předvečer státního svátku, tj. v sobotu 27. října, kdy oslavíme sto let od vzniku Československé republiky. Proto se organizátoři rozhodli využít této významné události tím, že celá tato akce se tentokrát po celý den ponese v atmosféře První republiky. A tak se stánky vyzdobí národními barvami a pořadatelé i prodejci se představí v dobovém oblečení. Vše doplní bohatý program, jenž jak po stránce historické, tak i kulturní rovněž přiblíží toto období našich dějin. Proto se zde například opět představí známý flašinetář pan Štěpánek, Staropražští pardálové zase všechny pobaví písničkami, jenž rozdávaly radost již našim prababičkám a pradědům. Koncert kapely „Hudba Tvýho Fotra Blues Band“ určitě ještě více přispěje ke skvělé náladě. Samozřejmě je pamatováno i na děti. Kromě již tradičního a oblíbeného kolotoče na ně čeká i loutkové představení Sváťova dividla z Litoměřic.

Co však jistě podbarví tu pravou prvorepublikovou atmosféru je to, že organizátoři doporučují aby se i návštěvníci zapojili a případně dostavili v oblečení připomínající dobu dvacátých i třicátých let minulého století. Stačí třeba jen doplňky ve formě klobouku ať pánského či dámského, rukaviček, vycházkové hůlky nebo šály připomínající onu dobu kdy elegance a šarm byla zcela přirozená věc.

Takže i tímto způsobem je možno důstojně si připomenout toto výročí, kdy nová republika vykročila s nadějemi na cestu dějinami a záhy si získala mezinárodní respekt a uznání.

Za spolek Světlonoška Bedřich Marjanko