Obec, kterou si oblíbili filmaři
V Lounkách ležících nedaleko Roudnice nad Labem se natáčela velká část nejslavnějšího českého muzikálu Starci na chmelu. Založení vsi dokládá písemná zmínka z roku 1088. Lounky s dvěma historickými mlýny a kostelem byly především zemědělskou obcí.
Obec se proslavila natáčením slavného muzikálu Ladislava Rychmana, který byl hvězdně obsazen. Vypráví o lásce dvou mladých lidí na chmelové brigádě, které však nepřeje jeden z jejich spolužáků. Popularitu filmu dodaly písničky rockových průvodců příběhem.
Muzikál měl původně režírovat Zdeněk Podskalský, který látku ovšem odmítl. Rychman jej natočil tak, že se zapsal do zlatého fondu české kinematografie. Film se natáčel v roce 1964 a zahráli si zde například Vladimír Pucholt, Irena Kačírková, Josef Kemr či Josef Laufer. První český muzikál je i po dvaapadesáti letech hitem. Film byl srovnáván s americkým šlágrem West Side Story. Uvažovalo se také o pokračování, jenže na Barrandově se prý tehdy začalo šetřit a „dvojka“ zůstala jen v šuplíku.
Do konkurzu se přihlásilo pět stovek mladých lidí – to bylo v létě 1963. Jenže natáčení se zdrželo a konkurz se musel opakovat na jaře následujícího roku, V komparzu byl například i tehdejší student konzervatoře Vlastimil Harapes.
Lounky tehdy prý měly omšelou a otlučenou náves – některé domy se proto musely nově „nahodit“ a poté omítky lehce opatřit patinou. Traduje se, že filmaři koupili jednu z blízkých chmelnic, aby ji mohli využít při česání chmele – než se ale dočkali natáčení, chmelové šišky prý zhnědly a uschly, musely se proto natřít nazeleno.
Hlavní roli Filipa, kterou ztvárnil Vladimír Pucholt, měl původně hrát mim a tanečník Ctibor Turba. Zvláštní je, že se údajně jedná o jediný muzikál na světě, kde hlavní hrdina netančí, ani nezpívá – přesto jej v kině navštívily tři miliony diváků. Zajímavé jsou i osudy hlavních hrdinů – Vladimír Pucholt hrál po natočení snímku jen necelé tři roky v pražském Činoherním klubu, než emigroval do Kanady, kde se poté věnoval medicíně.
Nešťastný osud stihl představitelku Hanky – tanečnice Ivana Pavlová sice měla našlápnuto ke skvělé kariéře, jenže nehoda na jevišti jí fatálně změnila život. Tři roky po premiéře muzikálu na ni v divadle při zkoušce spadla kulisa, těžký železný žebřík. Ochrnula, mohla jen hýbat očima a dlouho byla hospitalizovaná. Nakonec těžký úraz překonala, mohla dokonce dál tančit. Vdala se, ale 15 let po nehodě se u ní projevila poúrazová epilepsie, jež ji zcela vyřadila z pracovního života. Trpěla depresemi, izolovala se od lidí. Volný čas údajně věnuje malování.
V roce 2002 zasáhla Lounky největší ničivá povodeň a vesnice byla téměř zničena. Následky byly větší než při velké povodni, která obcí prošla v roce 1845. I tehdy byla obec kompletně zatopena a opravena.
Dana Duchoslavová