Novela o současných mužích a jejich touhách

První literární setkání populárního cyklu LiStOVáNí v nové sezóně představí všestranného autora. Jaroslav Rudiš pracoval jako učitel, DJ, manažer punkové skupiny, hotelový portýr a naposledy jako novinář v deníku Právo. Od roku 2006 je spisovatelem na volné noze. Příležitostně vystupuje se skupinami U-Bahn a The Bombers, píše také písňové texty pro skupiny Umakart či Lety mimo. S básníkem a prozaikem Igorem Malijevským pořádá v pražském Divadle Archa pravidelný literárně-hudební kabaret EKG.v Od roku 2014 vystupuje rovněž i v hudebním projektu Kafkaband, který zhudebňuje texty Franze Kafky.

Vydal společně s kreslířem Jaromírem Švejdíkem vystupujícím pod pseudonymem „Jaromír 99“ trilogii komiksů „Alois Nebel“ jejichž jednotlivé díly se nazývají „Bílý Potok“, „Hlavní nádraží“ a „Zlaté Hory“. Pojednávají o česko-německém výpravčím vlaků, sloužícím na malé stanici v Sudetech. V roce 2011 byl zfilmován technikou rotoskopie s vynikajícím Miroslavem Krobotem v hlavni roli a byl poprvé uveden na filmovém festivalu v Benátkách. O rok později získal Evropskou filmovou cenu za nejlepší animovaný film. Již jeho prvotina Nebe pod Berlínem z roku 2002 získala Cenu Jiřího Ortena a byla také oceněna jako Nejkrásnější kniha roku. Román byl přeložen do sedmi jazyků, vznikla podle něho divadelní i rozhlasová adaptace a autor jej načetl také jako audioknihu. V roce 2018 v Lipsku získal Cenu literárních domů za rozvoj česko-německého dialogu, kterou společně udělují literární domy Německa, Rakouska a Švýcarska. Za knihu Winterbergs letzte Reise (česky Winterbergova poslední cesta) z roku 2019 byl nominován na cenu knižního veletrhu v Lipsku v kategorii beletrie.

A tak v úterý 17. září bude v hudebním sále mělnického Masarykova kulturního domu představena jeho předposlední knížka Český ráj, která vyšla v loňském roce. Pojednává o tom jak parta chlapů se pravidelně schází ve staré sauně za městem. Potí svoje těla i duše. Nemají jména, jen staré indiánské přezdívky. Tady je nikdo neruší, tady se cítí svobodní a mohou být těmi, kým doopravdy jsou. Jejich sebestředný svět rámují tragikomické vzpomínky na minulost i nejistota z vlastní budoucnosti. Radost a smutek mezi kapkami vody. Novela o současných mužích, jejichž touhy a sny se soustředí na tajemný svět za vysokou zdí, který možná obývají ženy…

mar