Následující víkend bude plný zajímavých akcí!

Vinobraní na „Mácháči“ pobaví celou rodinu 

Poslední srpnová neděle patří již tradičně Vinobraní u Máchova jezera. Ani letos tomu není jinak a tak 27. srpna od 13 hodin se otevře místní areál hotelu Port všem milovníkům darů vinic. Jako každý rok Vinné sklepy Valtice přivezenou i čerstvý bílý i růžový burčák.

Ale na své si přijde každý, neboť Vinobraní je určeno pro celou rodinu. Proto je pro všechny připraven bohatý doprovodný program. Pro děti je připravena celá řada různých soutěží o atraktivní ceny a chybět nebude ani loutkové divadlo. Jistě přitažlivou bude pro všechny projížďka výletní lodí po malebném Máchově jezeře.

Celý areál rozezní cimbálová kapela Fjertůšek a místní kapela Vosty Band. Chybět nebude ani oblíbená soutěž v tahání koštýřem, linorytová dílna nebo ochutnávka mražených ovocných dření.

Prostě nabízí se skvělá příležitost jak prožít srpnovou neděli se svými blízkými.

 

Oskar Wilde se představí na Lobkovickém zámku

Historie pražského divadla Esence je již poměrně dlouhá. Začala se psát v roce 1973, kdy odehrál původní soubor s názvem Maryša své první představení. Divadlo svůj původní název dostalo podle stejnojmenné klasické hry bratří Mrštíků. Za dobu své existence divadlo vystřídalo tři názvy a několik domovských scén. Celá existence divadla a jeho umělecká tvorba je spjata se jménem režisérky Marie Kubrové, která stála již u zrodu souboru a po celou dobu jeho trvání až do současnosti je jeho hlavní tvůrčí osobností a uměleckým šéfem. Domovskou scénou je Dům dětí a mládeže Karlínské Spektrum v Praze. Soubor vystupuje příležitostně i na jiných scénách včetně mimopražských, zúčastňuje se zajímavých festivalů jako například Mezi ploty či Open Air Program. Před dvaceti lety obnovil i tradici každoročních letních turné. Během uplynulých let v divadle vzniklo na čtyřicet divadelních inscenací a tři krátkometrážní filmy.

V loňském roce se před neratovickým Společenským domem představilo uvedením Shakespearovy hry „Jak se vám líbí“ v poněkud netradičním stylu. Zazněly zde totiž i monology z dalších her tohoto geniálního dramatika. I tentokrát to bude neobvyklé představení. Bude se jednat o kompilaci povídky Oskara Wildeho „Strašidlo Cantervilské“ a jedné z jeho neznámějších her „Jak je důležité míti Filipa“ pod názvem FANTOM SIMON.

Divákům se tentokrát představí v areálu Lobkovického zámku v pátek 25. srpna od 20.30 hodin a není pochyb, že to bude opět zajímavý kulturní zážitek.

lobkovice -Fantom 1

 

Vzpomínkový večer s Jiřinou Šiklovou 

Evangelický sbor ve Mšeně a město Mšeno pořádá vzpomínkové večery s významnými osobnostmi, které se postavily proti totalitnímu režimu. V loňském roce zde přivítali legendu tzv. Pražského jara paní Kamilu Moučkovou a tématem večera byly zejména Srpnové události roku 1968. A v letošním roce jsme si připomněli čtyřicet let od prohlášení významného dokumentu Charta 77. Jednou z jejích signatářů je i socioložka a pedagožka PhDr. Jiřina Šiklová, CSc. Za svojí aktivitu byla v normalizačních letech perzekvována a vězněna za pašování literatury. Nyní přednáší na katedře sociální práce na FF UK v Praze, kterou založila, a je členkou mnoha správních rad nestátních nadací. A právě téma Charty 77 a její odkaz po čtyřiceti letech bude náplní připravovaném besedy. Toto jistě zajímavé setkání se uskuteční v sobotu 26. srpna od 19 hodin v areálu Městských lázní ve Mšeně. Kromě úryvků textu tohoto dokumentu zazní básně významného člena českého undergroundového proudu Ivana Martina Jirouse spolu s recitacemi dobových komunistických autorů v podání členů Divadelního spolku T.J. Sokol Mšeno. Kulturní program doplní kapela Human Face, která zahraje písně legendárních kapel The Plastic Peaple of the Universe a The Velvet Underground.

Není proto pochyb, že to bude skutečně zajímavý večer, který nejen pobaví, ale především i poučí že bychom neměli zapomínat na minulost.

Jiřina Šiklová

 

Chrámový koncert ve Mšeně přinese hluboký umělecký zážitek 

Tento víkend je ve Mšeně skutečně nabitý zajímavými akcemi z nichž si jistě vybere každý. Kromě sobotní besedy s doktorkou Šiklovou v areálu Městských lázních a nedělního závodu „Mšenská padesátka“ je připraven i letní podvečerní koncert vážné hudby.

Chrámový koncert v místním kostele sv. Martina prakticky celý víkend zahájí, neboť se uskuteční již v pátek 25. srpna od 18. hodin. Návštěvníkům zahrají na flétnu Veronika Skopcová a Jiří Vávra, na violoncello Anna Skopcová, na kontrabas Jan Skopec a za klavírem i u varhan usedne Zdeněk Petráň. Na programu zazní skladby J.S. Bacha, B.M. Černohorského,G.F.Händla, G.P. Telemanna, W. Fesche, G. Pugnaniho a dalších.

Určitě to bude hluboký umělecký zážitek, který tak obohatí letní večer.

mšeno-kostel1

mar