Mělnický Pegas slaví třicetiny

Literární klub Pegas vznikl v Mělníku v roce 1987. Ano, letos je tomu již třicet let! Tehdy stálo u jeho zrodu několik nadšenců píšících poezii, kteří se začali scházet a navzájem si předčítat své verše. Během let členů přibývalo, noví přicházeli, jiní se odstěhovali, někteří odešli navždy – celkem již prošlo Pegasem více než 100 básníků různých generací.

V současné době má klub 51 členů nejen z Mělníka a celého regionu, ale i z nejrůznějších koutů naší republiky. Ti se zapojují do aktivit klubu i tím, že posílají své básně do sborníků a na výstavy, které Pegas pořádá, a účastní se společně různých literárních soutěží. Z nichž možno jmenovat například Jičínské poetické jaro, Řehečská slepice, Polabský knižní veletrh či Broumovské dny poezie.

A v neposlední řadě pořádá klub celostátní literární soutěž „Mělnický Pegas“, které se účastní neprofesionální básníci z celé České republiky. Soutěž probíhá ve čtyřech kategoriích – pro básníky do 15 let věku, do 30 let, nad 30 let a pro autory, kteří již vydali svou básnickou sbírku. Letos se konal již 23. ročník.

Slavnostní vyhlášení výsledků se koná vždy v měsíci říjnu. Ne jinak tomu bude i v tomto jubilejním roce, a to v sobotu 14. října od 10 hodin v hudebním sále Masarykova kulturního domu. Součástí programu bude i křest sborníku vydaného k 30. výročí založení mělnického literárního klubu Pegas. Pořadem provází již tradičně Pavel Malák a vystoupí Řehečské kvarteto i členové tohoto literárního klubu.

mar