Kázání o osobní odvaze a nezávislosti

Do mělnického Masarykova kulturního domu zavítá další kvalitní pražská scéna. Divadlo v Řeznické zde totiž uvede hru „Odvolání“ amerického dramatika s italsko-irskými a rusko-židovskými kořeny Billa C. Davise. Českému publiku sice není příliš známý, avšak jeho hry jsou na světových jevištích ceněny. Inscenace „Odvolání“ měla premiéru v Manhattan Theatre Club a poté byla uvedena na Broadway, kde získala cenu Outer Critics Circle Award. Dočkala se i filmové podoby, ve které excelovali Jack Lemmon a Zeljko Ivanek. A tato filmová adaptace byla kritikou označena za jeden z nejlepších deseti filmů roku.

Hra se zabývá tématem nezávislosti jedince v tradičně fungující instituci. Tu zde zastupuje katolický seminář. Mladý seminarista Mark Dolson se obrátí na populárního a věřícími velmi oblíbeného faráře o radu a pomoc. Začne však narážet nejen na církevní řád, ale především na zkostnatělost pozemských zástupců církve. Za své neortodoxní přístupy má být vyhozen ze semináře. Tato hra je propracovanou studií charakterů, ale oplývá i komickými situacemi, které její apel nijak nesnižují, naopak zdůrazňují hlavní téma a myšlenku, a to je osobní odvaha každého z nás. I to je jedním z důvodů, proč Odvolání jako nevšední studie hledání a hodnocení osobní odvahy zaujme i diváka, jemuž není prostředí církve blízká. Francouzská inscenace byla oceněna v Paříži cenou Moliére Award za dramatický text.

Svojí premiéru v Divadle v Řeznické měla v listopadu 2016 a režie se ujal Miroslav Táborský, který zde ztvárnil jednu z hlavních rolí – faráře Farleye. V úloze seminaristy Marka Dolsona se představí Filip Cíl. Není bez zajímavosti, že na hudbě se podílel skvělý kytarista Norbi Kovács hrající mimo jiné ve formaci Ivan Hlas Trio.

A tak určitě si ve středu 21. března diváci opět odnesou skvělý umělecký zážitek.

mar