V Chodči chystají masopustní rej

Veselý průvod se od domu k domu vydá v sobotu 25. února. Kromě maškar návštěvníky vsi čekají dobroty od místních hospodyň i něco ostřejšího pro zahřátí.

„Po šprýmovné úvodní žádosti k udělení svolení k všeobecnému veselení a taškařicím se vydá průvod masek, vedený laufrem, od domu k domu,“ zve na tradiční vesnickou akci Jitka Králová z pořádajícího spolku Aktivní Chodeč. Muziku doprovodí střídavě masopustní popěvky i rozverné hlášky maškar komentující návštěvu v jednotlivých staveních. „Zde se mohou všichni těšit na domácí napečené dobroty i kapku něčeho pro zahřátí,“ hlásí Králová. 

Hospodyni v každém domě, před nímž se průvod zastaví, čeká tanec s medvědem pro povzbuzení plodivé síly, hašteřivé výstupy šejdířek či předvídání osudu z úst prostořeké neoblomné cikánky. Úplatu za drobné služby budou na svém okolí mámit žid, doktor a třeba i kominík.

„Do průvodu se chystají i další tradiční masky jako brůna, kobyla, slamák, bába v nůši, smrťák a mnohé další, které budou překvapením až při zahájení akce,“ těší se Králová, jež s dalšími členy spolku chystá i následné posezení s tancem, hudbou, zpěvem a hodováním s koblihami, zelňáky, božími milostmi, karásky a dalšími pochoutkami z ploten zdejších hospodyněk. Nebude chybět volba nejoriginálnějších masek.

red