Na zahradě můžeme pracovat i v zimě
V ovocné části zahrady můžeme postupně začít s řezem jádrovin. Řez je možné provádět i při teplotách mírně pod bodem mrazu, nesmí být ovšem méně než – 5 °C, za vyšších mrazů s řezem raději počkáme.
Před řezem pamatujeme na dvě důležité zásady. Mírný řez podporuje růst plodonosného obrostu, silný řez podporuje růst dřeva. Výhony rostoucí kolmo vzhůru rostou do dřeva, výhony odklánějící se až k vodorovné poloze rostou do plodonosného obrostu. V tomto zimním období nikdy neprovádíme řez peckovin, ten si necháme ze zdravotních důvodů porostů až na období dubna.
Během zimy se do zahradních chat, stodol a kůlen stěhují myši, které mohou napáchat nemalé škody. Nelákají je pouze různá semena, ale dokáží se pustit i do oblečení pro práci na zahradě. Včas proto nastražíme granule proti myším, otrávené zrní či různé druhy pastí. Osvědčují se i některé druhy zvukových plašičů.
V posledních letech se ve Valticích podařilo vyšlechtit velmi kvalitní odrůdu měsíčku lékařského Plamen plus. Ke křížení byly použity odrůdy Plamen a plnokvětý měsíček okrasný. Výsledkem je velmi populární výnosná odrůda měsíčku Plamen plus, který při zachování obsahových látek na stejné úrovni má při sklizni až o 70 procent těžší květy než původní odrůda.
Dravý roztoč proti sviluškám, vlnovníkům a hálčivcům. Typhlodromus pyri je drobný roztoč o velikosti 0,6 mm, mléčné barvy. Živí se mnoha druhy škodlivých roztočů, jako jsou svilušky, vlnovníci a hálčivci, ale i larvami třásněnek a jiného drobného hmyzu na révě vinné nebo ovocných stromech. Pokud se na rostlině žádní škůdci nevyskytují, živí se roztoč pylem rostlin, případně vydrží dlouhodobě hladovět. Tento užitečný roztoč přezimuje v sadech a vinicích, takže zavedení tohoto druhu ochrany je jednorázové a dlouhodobé. Dravý roztoč Typhlodromus pyri se dodává na plstnatých páscích v zimním období prosince až února. Plstnatý pás připevníme na kmínek či větev.
Petr Kumšta