Památník Bedřicha Smetany zahájí novou sezonu

Slavnostní otevření letošní sezony v Památníku Bedřicha Smetany, který je umístěn v areálu usedlosti Lamberk se uskuteční v sobotu 19. května. Bedřich Smetana se oženil s dcerou majitele této usedlosti v Obříství Bettinou Ferdinandovou, často zde pobýval a vznikla zde řada jeho významných děl.

Jako každoročně od 14 hodin v těchto místech proběhne kulturní program. Po slavnostním přivítání hostů starostkou obce Jitkou Zimovou a vystoupením zástupců Středočeského kraje bude následovat projev čestného hosta. Tentokrát to bude členka legendárního divadla Semafor paní Jolana Smyčková – Haanová, dcera slavného operního pěvce Miroslava Smyčky. Následovat bude slavnostní koncert na němž zazní slavné duety i árie z oper Bedřicha Smetany „Prodaná nevěsta“, „Hubička“, „Tajemství“ a samozřejmě „Libuše“ v provedení sólistů opery Divadla J.K. Tyla v Plzni a Národního divadla v Praze. Představí se držitelé ceny Thálie sopranistka Ivana Veberová a barytonista Richard Haan, za klavírního doprovodu Adolfa Melichara dále vystoupí tenorista Jan Ondráček. Průvodní slovo přednese sólista Státní opery a Národního divadla Lubomír Havlák.

Součástí programu bude rovněž prohlídka Pamětní síně Bedřicha Smetany kde zazní i reprodukované hudební ukázky z jeho děl. Zájemci si mohou též prohlédnout výstavu Ročenek „U nás doma v Obřiství“ od prvního vydání v roce 1996 až do současnosti.

Pro návštěvníky bude připraveno i tradiční občerstvení pod paravánem.

mar