„Zlatá šedesátá“ se opět připomenou v mělnickém klubu

Šedesátá léta v muzice. To je skutečně fenomén doby. Kromě všeobecně známé liverpoolské kapely to jsou i The Searchers, Carl Perkins, Chuck Berry či „nestárnoucí“ The Rolling Stones…

A není tak náhodou, že všechny tyto slavné i trochu méně slavné hudební formace mají své revivaly po celém světě. Rovněž u nás je celá řada takových skupin, které hrají více či méně zdařile jejich muziku. I ve Staré Mydlárně zahrálo několik takových kapel. Jednou z nich je i The Basketles – Beatles & CCR revival band z Kladna vystupují pravidelně od roku 2004. Kapela se primárně zaměřuje na věrnou interpretaci hitů dvou legendárních kapel z éry šedesátých: The Beatles a Creedence Clearwater Revival, jejichž hudba ve stylu rock and roll, mersey- beat, country a swamp rock žije dodnes. Zatímco při svém posledním vystoupení ve zdejším klubu se zaměřila na liverpoolskou kapelu, nyní téměř přesně po roce to bude pro změnu tentokrát ta druhá skupina.

Creedence Clearwater Revival byla americká rocková kapela, která existovala od prosince 1967 do června 1972. Vznikla ve městečku El Cerrito ve státě Kalifornie. Skupinu tvořili sólový zpěvák, kytarista a textař John Fogerty, jeho bratr a doprovodný kytarista Tom Fogerty, baskytarista Stu Cook a bubeník Doug Clifford. Jejich hudební styl zahrnoval rock and roll i rock. Navzdory jejich původu ze sanfranciského zálivu, jsou někdy zmiňováni jako skupina, která ovlivnila southern rock. Velmi úspěšné debutové album obsahovalo vlastní skladby vedoucího Johna Fogertyho i rockové evergreeny, stylově přinášelo bezprostřední a přímočarý rock s výrazným a syrovým zpěvem i sólovou kytarou. Skupina vydala v následujících letech celou řadu hitů, v nichž se plně rozvinul Fogertyho autorský talent; některé z nich se staly součástí rockové klasiky, jako například „Proud Mary“ v repertoáru Tiny Turner. Kolem roku 1970 kariéra skupiny vrcholila, později došlo mezi členy k napětí, což vedlo k odchodu Toma Fogertyho a posléze k definitivnímu rozchodu v roce 1972. Muzika CCR však stále zní v rozhlasových stanicích po celém světě a často figuruje v různých médiích. Vždyť jenom ve Spojených státech skupina prodala 26 milionů desek. A v roce 1993 byli CCR uvedeni do Rock and Roll Hall of Fame.

A nyní v pátek 5. května si i mělničtí fanoušci této další hudební legendy z konce oněch „zlatých šedesátých“ poslechnou jejich muziku a tak prožijí další skvělý večer.

PhDr. Bedřich Marjanko

THE BASKETLES

CREEDENCE CLEARWATER REVIVAL

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter