V Zálezlicích plánují pořízení mobilních povodňových skladů

Zálezlice (Mělnicko) 3. srpna (ČTK) – V Zálezlicích na Mělnicku plánují pořízení mobilních povodňových skladů. Letos uplynulo 15 let od povodní, které v obci zničily přes 120 domů. Dvě ze tří částí Zálezlic dnes chrání protipovodňová hráz dostavěná v roce 2013, část Kozárovice, kde žije asi stovka obyvatel, chráněná není. Bylo by to technicky příliš složité a nákladné. Počet obyvatel obce v uplynulých letech stoupl a překročil 400. ČTK to řekl starosta Zálezlic Jiří Čížek.

Obec se podle starosty dál rozvíjí, kromě stavby domů namísto těch zničených při záplavě bylo postaveno i několik nových. Z původně asi 360 obyvatel vzrostl počet lidí na 410. “Obec bude mít své parcely,” uvedl starosta. Ty se chystá za rok a půl zasíťovat. V příštích letech tak bude výstavba pokračovat, půjde však spíš jen o několik domů.

Předloni byl v Zálezlicích postaven speciální povodňový sklad, první takový v ČR. Slouží k bezpečnému uskladnění majetku obyvatel v době povodní. Následovat měla výstavba 20 menších skladů, na ty se ale nepodařilo získat dotaci. Podle starosty je to však nakonec dobře, protože se ukázalo, že praktičtější i levnější budou mobilní sklady, které hodlá obec pořizovat postupně z vlastního rozpočtu.

Zálezlice postihly ničivé povodně v letech 2002 i 2013, nacházejí se nedaleko soutoku Vltavy a Labe, při ničivých povodních obec zasáhla voda z obou řek. V roce 2002 přesáhly škody 200 milionů korun, kromě zničení více než 120 budov byly v obci poničeny sítě, čistírna odpadních vod i fotbalový stadion.

Při záplavách v roce 2013 nebyla ještě protipovodňová hráz zcela dostavěná, voda se do obce dostala, ale škody byly menší, činily přibližně 50 milionů korun.

sbe hj

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter