Co vše možno zažít o tomto víkendu

Třebaže vládu již převzal podzim, pořád je možno si vyrazit na nějaké akce. Některé již budou ryze podzimní, ve znamení loučení se sezónou, někde si na své přijdou zejména děti a v dalších případech jejich rodiče při ochutnávkách darů našich vinic či pěnivého moku. Avšak určitě si každý najde příležitost aby se skvěle pobavil …

MĚLNÍK

Ukliďme si les

Rodinné centrum Chloumek se opět zapojí do celostátní akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“. A jelikož se blízkosti centra nalézá příměstský les, který po celý rok lákal jeho uživatele k častým procházkám i hrán, tak vyrazí jej vyčistit od nepořádku zaviněného nedbalými návštěvníky. Takže v neděli 23. září si v půl desáté dopoledne děcka s rodiči či prarodiči dají sraz před rodinným centrem a následně s igelitovými pytli se vydají do lesa. Zde tak opět přispějí ke zkrášlení zdejšího životní prostředí a připraví tak na zimní období.

MŠENO

Zavírání šoupátek

Pomalu, ale jistě se blíží konec motorkářské sezóny. Klub JAWA-MOTO-ČZ VETERAN CLUB MŠENO jako každoročně slavnostně jí zakončuje tradičním „Zavíráním šoupátek“. V neděli 23. září si všichni dají v 9.30 sraz na náměstí Míru aby o půl hodiny později odstartovali spanilou padesátikilometrovou jízdu po okolí Mšena. Pak zavřou šoupátka a budou se opět těšit na jarní Vymetání výfuků. A tak letos naposledy: vítr ve vlasech, volnost a svoboda….

KADLÍN

Plody podzimu

A ze Mšena se možno vypravit i do zdejší obce, která je odtud „coby kamenem dohodil“.

Poslední letošní akcí, kterou pořádá zdejší Vesnické muzeum, jsou tradiční Dny otevřených dveří. V sobotu 22 a v neděli 23. září do 17 hodin zde proběhne celá řada akcí tentokrát věnované i letošnímu výročí vzniku republiky. V sobotu budou zahájeny hned dvě výstavy. Tak první bude věnovaná onomu svátku našeho státu a ta druhá ponese název „Na český stůl českou zeleninu a české ovoce“. Dále to budou různé soutěže či ukázky tradičních řemesel. Sobotní program ukončí slavnostní ohňostroj k 100. výročí republiky u osvětlené zdejší rozhledny, která bude zároveň oblečená do šály upletené mítními občany. V neděli bude pokračovat program jenž vyvrcholí vypuštěním 100 balónků v barvě trikolóry. Návštěvníci se tak opět budou moci seznámit s činností našich předků i jejich každodenním způsobem života.

ROUDNICE NAD LABEM

Dětský divadelní festival

Již popáté se mladí milovníci divadla budou moci těšit na uvedení inscenací nejenom pohádkových příběhů. Ve dnech 21. – 23. září se totiž uskuteční 5. ročník Festivalu profesionálního divadla pro děti. Jsou pro ně připraveny klasické hrané pohádky, komedie i dobrodružné příběhy v poutavém a výtvarně, hudebně a herecky zdařilém provedení souborů, které se tvorbě pro děti a mládež dlouhodobě s úspěchem věnují. Samozřejmě budou připraveny i zajímavé tvůrčí dílny jako například loutkoherectví, jevištní pohyb, loni velmi oblíbený muzikálek, žurnalistiku a další. A zároveň to bude setkání stylové. Jelikož kulturní dům Říp prochází náročnou rekonstrukcí, tak se soubory i diváci sejdou v prostorách roudnického zámku. Podrobné informace a program možno nalézt na www.divadelni-festival-roudnice.cz.

Farmářské trhy s prezidentem Masarykem

Také sdružení Trhni se zapojí do oslav stého výročí naší republiky. A o rovněž stylově. Kromě obvyklých stánků s nejrůznějším sortimentem a výpěsty okolních farmářů, rozličných pochoutek i dobrého pití se zde připomene období První republiky. Návštěvníci tak budou moci shlédnout výstavu dobových fotografií, chybět nebudou různé soutěže a kulturní program. A ve fotokoutku se bude možno fotografovat se samotným prvním československým prezidentem T.G.Masarykem. Určitě tak na zdejším Husově náměstí v sobotu 22. září od 8 do 12 hodin zavládne na atmosféra předválečného Československa.

Dětské hřiště se promění v džungli

Dětská farma na hřišti v Neklanově ulici se promění v dětskou sport-arénu. V neděli 23. září od 11 hodin si zde děti uplatní své dovednosti i se svými rodiči či prarodiči. Každý příchozí obdrží u vchodu sportpas, kam si bude své výkony zapisovat. Téma celé akce je „džungle provází celou sportarénu“. Pro děti je připraveno deset sportovních soutěžních stanovišť. Samozřejmě i zde nebude chybět občerstvení v podobě domácích limonád, jimiž bude možno zapít pečený chléb s domácími škvarky a dospělí si mohou dát i výbornou kávu, chybět však nebude ani možnost opékání buřtů.

LÍBEZNICE

Vinný košt bude mít svoji premiéru

Rovněž ve zdejší obci se rozhodli nabídnout svým občanům, ale i přespolním ochutnávku darů našich vinic. A tak se sobota 22. září v Líbeznicích ponese ve znamení vína. Od 12 hodin až do půlnoci bude na Mírovém náměstí probíhat první Vinný košt. V nabídce budou ta nejlepší vína našich vinařů, jenž se určitě s degustátory podělí o své práci. K dobré pohodě přispěje cimbálová kapela a samozřejmě nebude chybět pestrá gurmánská kuchyně.

mar