Vinná sezóna na Školním statku

Mělnický školní statek je široké veřejnosti znám hlavně díky svým zeleninovým, ovocným i květinovým výpěstkům, a samozřejmě také kvalitním odrůdovým mělnickým vínem, vyráběným pod taktovkou sklepmistra Vojtěcha Kušiny.

Letošní sklizeň hroznů byla opravdu nadprůměrná. Začala sklizní odrůdy Muškát moravský již čtrnáct dní před letošním Mělnickým vinobraním a podíleli se na ní studenti České zahradnické akademie Mělník a Střední zahradnické školy a středního odborného učiliště s.r.o Praha, společně se zaměstnanci školního statku a sezónními pracovníky.

První burčák, z této krásné odrůdy typické svým muškátovým aroma, byl pro nedočkavé k ochutnání zhruba kolem 8.září. Dále se milovníci burčáku dočkali, díky vynikající sklizni hroznů odrůdy Svatovavřinecké, ne každý rok dostupného růžového burčáku. V posledním listopadovém týdnu byla letošní burčáková sezóna ukončena, burčákem vyrobeným z odrůdy Ryzlink rýnský, který je mnohokráte označován za krále vín.

Po ukončení prodeje burčáku, jsme nezaháleli, s mošty dále pracovali, čířili je, ošetřovali je, a připravili jsme následně pro vás v mladé víno. V letošním roce, stejně jako v předešlých létech, bylo možné ochutnat náš Mladý Műller Thurgau, který je jednou z nejrozšířenějších odrůd českých a moravský vinic. Víno má světlou barvu se sytým zelenožlutým odstínem, je středně plné, svěží a harmonické. V chuti a vůni je možné najít muškátové tóny, s jemnou hořčinkou v dochuti, či minerálnost typickou pro mělnické opukové podloží.

K vánočním svátkům patří slavnostní nálada a pohoda, při kterých si mnozí z nás dopřejí sklenku kvalitního dobrého vína. Tak neváhejte a ochutnejte ta naše. Jistě si vyberete z bohaté nabídky. I my si dovolujeme Vám popřát krásné prožití svátků Vánočních, v novém roce hodně štěstí, zdraví a úspěchů přeje za kolektiv zaměstnanců Školního statku Mělník ing. Jindřiška Hejtyková

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter