Tip na výlet

Bludiště u Romanova

Tato trasa je součástí Cinibulkovy cesty, na které shlédnete to nejhezčí z okolí Mšena. Celý okruh má 9 km, tato varianta je vhodná pro děti, i když je potřeba určitě více rukou, dále se dozvíte proč.

Jdeme od rozcestí Na Rovinách (nacházející se za Romanovem, tam lze i zaparkovat je tam plácek tak na cca 5 aut) po zelené severním směrem. Po chvilce narazíme na žlutou a pokračujeme po žluté severním směrem, přejdeme silnici a po několika metrech začíná malé skalní bludiště s názvem Bludiště (je součástí Cinibulkovy cesty). Scházíme dolů a procházíme skalami pod úrovní terénu, což je velice zajímavé a dobrodružné. Prolézáme skalami (doporučuji jedny ruce na jedno dítě) občas po žebříku nebo po schodech, touláme se skalami a probádáváme jeskyně a převisy, je to celkem nenáročné, až ke konci, kde je taková malá feratta bez jištění, cca 4 m vysoká skála s vysekanými schody a řetezem a tam se prostě musíme vyšplhat (nebo se vrátit stejnou cestou zpět, což se nám nechtělo). Po výstupu na skalku pokračujeme po žluté podél silnice zpět k rozcestí. Nedoporučuji jít cestu obráceně (museli byste slézat tu zmiňovanou ferattu a jak znáte, nahoru to jde líp než dolu). Přestože je bludiště malé, je nádherné a délkou vyhovující dětem.

Pokud máte čas, doporučuji navštívit koupaliště ve Mšeně nebo cukrárnu na náměstí.

History park Ledčice

History park Ledčice je příjemné místo, které nabízí poučení i zábavu pro celou rodinu. Zajímavým a poutavým způsobem přibližuje práci archeologů a život v pravěku. Provedou vás zasvěcení archeologové, kteří poskytnou výklad i mnohé rady. Nejlepší na tom totiž je, že si spoustu věcí můžete vyzkoušet sami a zjistit, jak byl život v pravěku těžký. A to bude bavit nejen děti, ale i dospělé, to zaračuji. Můžete si zkusit pomocí kamenů „umlít“ mouku – a vzít si ji domů, pokud se vám povede nějakou vyrobit, můžete si trochu zapatlat s keramickou hlínou, zkusit vykřesat oheň, obrousit kámen za pomoci jiného kamene, utkat něco na tkalcovském stavu nebo zastřílet z luku. Starší však možná ještě více nadchne vyzkoušet si práci archeologa, například hledat za pomoci detektoru kovů na poli ukryté poklady nebo odkrývat za pomoci štětečku pod hlínou ukryté kostry s milodary.

Pro ty nejmenší je tu připravené pořádné pískoviště ve tvaru hradiště, dřevěné bludiště, dřevěná houpačka pro menší děti, chovají zde slepice a ovce. Je možný přístup s kočárkem, parkovat se dá přímo u areálu a do Ledčic jezdí autobus. V kiosku je možné zakoupit drobnější občerstvení, hodně nabízejí lokální potraviny a nápoje, výborné je ctiněvské pivo. Je zde možnost proběhnutí i posezení jak venku, tak vevnitř, dá se tu zabavit za každého počasí. Venku je nádherný výhled na blízký Říp.

History park má jak turistickou známku, tak turistickou vizitku. Více informací naleznete zde: http://www.historypk.cz/.

Muzeum hraček v Benátkách nad Jizerou

V Benátkách nad Jizerou ve Středočeském kraji se k nebi vypíná zámek ze 16. století s nádhernou sgrafitovou fasádou, jenž je domovem místního Muzea hraček. Muzeum bylo otevřeno v roce 1999 a dnes si náštěvníci v jeho stále se rozšiřujících sbírkách mohou prohlédnout hračky z let 1860-1945, a to nejen z Evropy, ale také z Asie nebo Ameriky či Japonska.

K vidění jsou tady plechová autíčka, vláčky, koňská spřežení a parní stroje, panenky nebo naprosto jedinečná sbírka 40 dětských šicích strojků.Teprve nedávno muzeum zakoupilo zajímavou kolekci japonských panenek a pokojíčků, které doplnily do posledních detailů zařízené několikaposchoďové domečky. Za pozornost pak určitě stojí velké, 1,5 metru vysoké a bohatě zdobené Ruské kolo, nebo náměstíčko s desítkami chodících figurek.

Muzeum hraček je otevřeno od dubna do října. Více na: www.muzeumhracek.webpark.cz/.