Svatomartinskou husu zapijí v GASK v Kutné Hoře mladým vínem

Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011) zve veřejnost na tradiční Svatomartinské hody, které se budou konat v sobotu 11. listopadu 2017 v GASK v Kutné Hoře. Návštěvníci si pochutnají na svatomartinské huse, kterou budou moci zapít mladým vínem z vinařských oblastí Čech a Moravy.

Tradiční hody začnou ve středočeské galerii GASK v 11 hodin. Pořádány jsou na nádvoří galerie, v její přízemní chodbě a v refektáři.

Během dne se budou v prostorách galerie prezentovat regionální restauratéři. Mezi nimi například zástupci z Hotelu Kréta, Beilovi, Vila U Varhanáře a studenti ze SOŠ a SOU řemesel, kteří svými specialitami doplní kuchaře z dalších regionů. Vinaři otevřou a budou nabízet k ochutnání svá letošní svatomartinská vína. „Svatomartinská vína otevřeme podle tradice v jedenáct hodin a jedenáct minut, kdy požehnáme hodům, celé úrodě a novému vínu. To se nám tento rok opravdu podařilo, určitě si všichni pochutnáme,” slíbil za vinaře Lukáš Rudolfský. Odpoledne v refektáři ‚o martinské tradici‘ pohovoří Jiří Čábelka, na kterého naváže Stanislav Rudolfský s tématem „víno a zdraví”. Husí a drůbeží speciality spolu se sladkými dezerty, které jsou spjaty s oslavami svatého Martina, budou moci návštěvníci ochutnávat v GASK až do 16 hodin.

V 17 hodin zahájí zástupci galerie vernisáž výstavy „Od filmu k divadlu a zpět”. Tato interaktivní expozice pro celou rodinu nahlíží do zákulisí tvorby Klimtových animovaných filmů, včetně toho nejnovějšího – Lajka – o průkopnici kosmonautiky, kterou poslali přesně před 60 lety do vesmíru. A o zlatý hřeb Svatomartinských hodů se v podvečer postará svým vystoupením zpěvačka Eva Pilarová.

Připravený kulturní program doplní od 19. hodin i působivá hra Božská Sarah v Tylově divadle a od 20 hodin se bude konat v kutnohorském Lorci Benefiční ples Cesta životem bez bariér.

 

 

Program dne: 

11:00 otevření galerie

11:11 slavnostní zahájení, otevření svatomartinských vín

13:00 přednáška Jiřího Čábelky (svatomartinská tradice), refektář GASK

13:30 přednáška Stanislava Rudolfského (víno a zdraví), refektář GASK

17:00 vernisáž „Od filmu k divadlu a zpět”

17:00 Eva Pilarová, refektář GASK

17:00 lampionový průvod se sv. Martinem, start před arciděkanstvím

18:00 uzavření galerie

19:00 divadelní hra Božská Sarah, Městské Tylovo divadlo

20:00 XI. Benefiční ples Cesta životem bez bariér, KD Lorec

vstup na akci je zdarma, po celý týden vstup do expozic a audiovizuálních heren za 1 Kč, dětský koutek zdarma