Středočeský kraj poradí obcím, jak získat peníze na stavbu škol a mateřských školek

Středočeský kraj uspořádá školení pro starosty menších měst a obcí, které trápí nedostatek míst v základních a mateřských školách, jak a kde získat prostředky na jejich rozšíření nebo stavbu nových učeben. Starostům to navrhla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011) na dnešním setkání se starosty při návštěvě Kladenska.

Ve městech a obcích z blízkého okolí hlavního města chybí podle současných propočtů 100 až 150 tříd pro základní vzdělání a desítky tříd v mateřských školách. Nedostatek volných míst by obce mohly podle hejtmanky Jermanové vyřešit pomocí úvěrů Evropské investiční banky: „Peníze by obce mohly získat třeba pomocí tzv. Junckerova balíčku. Středočeský kraj trápí nedostatek míst ve školách hlavně kvůli rychlému rozvoji satelitních městeček, kde developeři vůbec neřešili stavbu potřebné infrastruktury. Uděláme pro obce školení na to, jak by mohly získat peníze z Evropské investiční banky,“ řekla na setkání se starosty hejtmanka Jermanová.

Setkání se účastnil primátor Kladna a starostové z Unhoště, Kačic, Družce, Lán, Svárova, Tuchlovic, Pleteného Újezdu a Buštěhradu. Zajímali se hlavně o stav a opravy silnic, ale také o možnost zakázat vjezd kamionů na území jejich obcí. „Středočeský kraj si nechal udělat technickou inventuru stavu všech silnic II. a III. třídy, které spravuje. Chceme znát přesná místa, kde je situace nejhorší a kde o trochu lepší, abychom podle toho mohli upravit systém a rychlost oprav,“ ujistila starosty hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v tom, že silnice jsou prioritou nového vedení kraje a zároveň je informovala, že Středočeský kraj plánuje nakoupit troje dynamické a jedny mobilní váhy na vážení kamionů.

Starostové se zajímali také o opravu památek a o buštěhradský zámek. O jeho bezúplatný převod z kraje na město usiluje buštěhradská radnice, která sídlí v opravené části zámku. „O převodu dvou třetin zámku, které patří Středočeskému kraji, musí rozhodnout krajští radní a

zastupitelé. Podle mého soukromého názoru bychom měli zámek převést zpět na město, prodávat ho určitě nechceme,“ dodala hejtmanka Jermanová.

Při návštěvě Kladenska 23. května navštívila hejtmanka také jednoho z největších zaměstnavatelů v Unhošti – společnost Furukawa Electric Autoparts Central Europe, která vyrábí elektrotechnické součásti do automobilů a v Unhošti zaměstnává 150 lidí. „Firmě jsem nabídla spolupráci při přijímání nových zaměstnanců, hlavně učňů a studentů, kteří by mohli přijít z krajských odborných učilišť a středních škol,“ popsala návrh hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Na závěr své cesty zavítala hejtmanka do Naučného střediska ekologické výchovy Kladno – Čabárna, o.p.s. V úterý 30. května navštíví hejtmanka Berounsko.

 

Středočeský kraj – Krajský úřad

Zborovská 11 150 21 Praha 5

Pavel Lochař Tel.: 257 280 800, 724 102 950

Email: lochar@kr-s.cz www.kr-stredocesky.cz

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter