Středočeský kraj bude s vládou jednat o spalovně na Mělnicku

Praha 13. března (ČTK) – Vedení Středočeského kraje bude jednat s vládou o plánované spalovně odpadu v Horních Počaplech na Mělnicku. Dalšími tématy budou opravy silnic druhých a třetích tříd a mostů, budování dopravní infrastruktury, problémy se suchem nebo rozpočtové určení daní. Cesta členů vlády do regionu se uskuteční 28. března, řekla na dnešním setkání se středočeskými starosty v Clarion Congress Hotelu Prague v pražských Vysočanech hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Program se dolaďuje, zaměřen má být na nejpalčivější problémy kraje. Podle hejtmančina náměstka pro životní prostředí Miloše Petery (ČSSD) začne setkání na krajském úřadu v Praze, odkud se členové kabinetu rozjedou na různá místa. Kromě Mělnicka by mohli navštívit třeba Přerov nad Labem na Nymbursku.

Radní pro kulturu Karel Horčička (ČSSD) ČTK řekl, že by do Přerova mohl být pozván i generální ředitel Českého rozhlasu a mohlo by se jednat o tamním zámku, který chce kraj od rozhlasu získat. Na zámku v Brandýse nad Labem je podle hejtmanky plánován raut, na nějž budou moci dorazit i starostové a pokládat ministrům otázky.

Skupina ČEZ chce mělnickou spalovnu odpadu uvést do provozu v roce 2024, argumentuje zákazem skládkování odpadů. Zastupitelé obce Horní Počaply s projektem v současné podobě nesouhlasí. I další obce podmiňují stavbu vyřešením dopravy. Bojí se znečištění ovzduší a velké dopravní zátěže.

Petera ČTK řekl, že členové vlády by se měli seznámit s projektem. “Je tam největší problém doprava. Středočeský kraj není schopen financovat kompletně obchvaty obcí. Budeme chtít, aby to financoval stát,” dodal. Podle něj na to budou potřeba stovky milionů až miliarda korun. Vedení kraje chce podle hejtmanky vládu žádat také o úpravu rozpočtového určení daní, které je podle ní pro kraj nevýhodné. “Podle kalkulací finančního odboru přicházíme zhruba o miliardu korun ročně,” uvedla.

Účast na dnešním setkání středočeských starostů v Praze potvrdilo 350 z více než 1100 pozvaných zástupců obcí, dorazilo jich 316. Hejtmanka to pokládá za dostatečné. Poukázala na to, že řada starostů je neuvolněných a nemohou si brát na každé setkání dovolenou. Poprvé se podobné setkání konalo loni v únoru v Kongresovém centru Praha, tehdy se ho zúčastnilo přes 600 starostů. Další bylo v srpnu ve Slovanském domě, na které dorazilo 450 účastníků. Čtvrté setkání bude podle hejtmanky nejspíš až po podzimních komunálních volbách.

Podle starosty Bakova nad Jizerou na Mladoboleslavsku Radima Šimáně (za TOP 09) mají podobné akce smysl. Zástupce obcí podle něj trápí podobné věci, jako je financování oprav silnic a chodníků či problémy v dopravě. “Je přínosné, že můžeme nasát nové informace, a zároveň se potkat s kolegy,” řekl Šimáně ČTK.

Jan Kholl dr

  • Vložit do schránky
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter