Starosta Tišic Pavel Končel navštívil Senior komplex

Vzhledem k plánované realizaci výstavby Komunitního domu pro seniory v obci Tišice navštívil Bc. Pavel Končel DiS., sám starosta obce, nedávno otevřený Senior komplex v Mělníku Podolí. Důvodem návštěvy byl především zájem o problematiku umisťování seniorů do zařízení podobného typu a detailní informace ohledně šíře poskytovaných služeb a spokojenosti samotných klientů a jejich rodin.

Projekt Tišického domu pro seniory počítá zejména s výstavbou bytových jednotek, jejichž součástí jsou doplňkové služby. Tento typ služeb Senior komplex nabízí také, ve čtvrtém podlaží budovy. Starosta se tak mohl inspirovat moderními, prostornými byty s kompletně bezbariérovým přístupem, protiskluzovými povrchy a kuchyňkou s nejmodernějšími spotřebiči.

Nachází se zde 15 bytů určených pro dosud soběstačné osoby, kterým jsou nabízeny doplňkové služby, jako je možnost okamžitého přivolání kvalifikovaného personálu a zabezpečení zdravotní péče či hygieny. Mezi další služby patří i donáška nákupů, jídel, úklidové práce a praní prádla. Dále se zde nachází lůžková část, která čítá 95 lůžek s možností pokojů s jedním až čtyřmi lůžky. Obyvatelé komplexu mají možnost využívat několik typů společných prostor, kde se mohou setkávat se svými příbuznými, přáteli a spolubydlícími.

Personál komplexu zajišťuje kromě perfektních zdravotnických a pečovatelských služeb širokou škálu doplňkových aktivit, mezi které patří manuální kreativní tvoření, tréninky paměti, hraní kuželek, nebo sezónní kulinářské akce, aktuálně tvoření pokrmů z jahod. Součástí areálu je rozlehlá zahrada se zpevněnými cestami, která umožňuje obyvatelům jak procházky na čerstvém vzduchu, tak setkávání s rodinami na pohodlných lavičkách rozmístěných po celém areálu. Objekt splňuje i velice důležité kritérium v případě pohybu osob trpících Alzheimerovou chorobou, u nichž existuje významné riziko opuštění areálu bez dohledu personálu.

Budova je za tímto účelem zabezpečena jak ochranným plotem, tak i kamerovým systémem, který umožňuje okamžitou reakci na nečekané situace. Novinkou je venkovní ohrádka se dvěma chovnými králíky, o něž se obyvatelé i personál vzorně starají, a zvířátka jim na oplátku zpříjemňují volné chvíle. Do budoucna se plánuje i rozšíření společné venkovní terasy, která má bezbariérový přístup, a za několik málo dnů bude k dispozici i již dokončený velký zahradní altán s posezením. Zahrada zároveň nabízí mnoho cvičebních pomůcek, které napomáhají udržovat a zlepšovat stav pohybového aparátu. Interiér celé budovy je maximálně funkční, působí velice příjemně, a navíc je vybavený moderními rehabilitačními pomůckami a nábytkem. Rozměrný výtah zároveň umožňuje opravdu snadný pohyb po celé budově.

Komplexní péče, která je v centru nabízena, je zcela nadstandardní a v porovnání se službami státem zřizovaných center se jedná o nepochybně vyšší úroveň. I v tomto odvětví služeb narazíme na problematiku financování domů a podobných obytných center. Převážná většina domovů pro seniory je provozována a zaštítěna státem. Státní objekty získávají v porovnání se soukromými provozovateli vyšší dotační příspěvky a soukromí provozovatelé se tak dostávají první roky do významné finanční ztráty. Jejich záměr se tak dá označit za výrazně dobročinný. Pro obce a města je současně mnohem výhodnější využívání služeb soukromých center, kterým mohou zasílat pravidelné dotace a zajistit obsazenost. Rozdíl příspěvků se pak pohybuje v řádech desítek tisíc korun na jedno lůžko za měsíc.

Tento rozdíl je také patrný při porovnání výše nákladů na vytváření nových lůžek, které se mohou pohybovat až do výše dvou milionů korun za jedno lůžko.

Prohlídku rozsáhlého objektu komplexu zajistil JUDr. Petr Kowanda, zastupitel města Mělníka a detailní informace o fungování objektu poskytl ředitel centra, Ing. Josef Sedláček. Dle jeho slov je do budoucnosti plánováno odkoupení sousedních pozemků a výstavba výzkumného střediska pro výzkum Alzheimerovy choroby a zřízení asistenční a odlehčovací služby. Případná dotace či finanční podpora z řad sponzorů by Senior komplexu Mělník umožnila pokračovat ve zdokonalování nabízených služeb a je zde vítána.

Personál působí jako velice vstřícný a ochotný. Sestry se plně věnují klientům trpícím mnoha zdravotními problémy a zpříjemňují jim pobyt v zařízení, jak jen je to možné. Výsledek jejich péče je zřetelný při pohledu na spokojené obyvatele, kteří v těchto dnech tráví velkou část dne na čerstvém vzduchu a dle slov vedení se zde cítí naprosto bezpečně, a “jako doma”. Projekt tišického Komunitního domu je smysluplným projektem, který zajistí nadstandardní péči mnoha obyvatelům. Vzhledem k vývoji demografické křivky české populace, která jasně ukazuje na rapidní zvyšování počtu osob v důchodovém věku je budování podobných zařízení nezbytně nutné, neboť v příštích pár letech budou více než potřebná.

Záměr starosty obce Tišice je tak zcela logický a opodstatněný. Nezbývá doufat, že příslušné orgány povolí stavbu komunitního domu v nejbližším možném termínu.

red

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter