Slavnosti růží na zámku

Po roce celý zámek ve Veltrusech provoní tato královna květin. Asi stovka z českých růžových sadů, ale také od jednotlivců, se nastěhuje do zámecké oranžerie, kterou možno navštívit poslední červnový víkend během soboty a neděle, tj. 23. a 24. června.

Avšak to samozřejmě nebude vše. Po oba dny přilehlá loučka se promění v drobné tržiště, nebudou chybět ani dílny a doprovodný program v podobě hudebních i divadelních vystoupení. V sobotu návštěvníci budou moci shlédnout vystoupení žáků ZUŠ Kralupy nad Vltavou či koncert dua Pe&pe, což je dvojice zkušených muzikantů Petra Fabianová a Petr Ježek prezentující autorskou akustickou tvorbu a hudbu z oblasti americké i anglosaské tradice. Pro děti připravilo Bářino loutkové divadlo pohádku „Pasáček vepřů“.

A v neděli to bude Dětský festiválek pod vedením Markéty Aptové, která posléze vystoupí se svým Vocal bandem a kulturní program završí taneční produkce ASPV Veltrusy. Po oba dny bude možno navštívit přednášky Lenky Křesadlové „Růže v dějinách“, Michaely Leté „Růže a jejich nepřátelé“ či Jiřího Janáka na téma „Archeologické výzkumy v památkách zahradního umění“.

Na závěr bude vyhlášení soutěže o nejkrásnější květy růží bude vybírat nejen odborná porota, ale i veřejnost.

mar