Setkání se spisovatelskou dvojící v brandýské knihovně

Mnoho čtenářů jistě zajímá jak se píší knížky. A určitě o to více jak je tvoří spisovatelské a manželské dvojice. Jednou z nich je i Klára Smolíková a Jiří Walker Procházka, kteří společně píší detektivní příběhy, tvoří večerníčky, komiksy nebo dobrodružné knížky pro mládež. A samozřejmě o své tvorbě rádi a s nadšením vyprávějí.

Oba autoři nejsou rozhodně na literárním poli žádnými nováčky. Ačkoliv se oba věnovali doposud naprosto odlišným žánrům, které nemají s krimipříběhy nic společného. Kláru Smolíkovou budou znát především děti, díky jejím naučným knihám a kouzelným komiksům, které vytvořila se svým dřívějším manželem Janem Smolíkem. Napsala rovněž vzdělávací materiály pro učebnice a vytvořila desítky sad pracovních listů pro základní školy. Deset let učila táborské studenty knihkupectví a knihovnictví a tři roky působila v Husitském muzeu.

Jiří Walker Procházka se podílel svými povídkami na několika antologiích, jako například Rigor Mortis, Je dobré být mrtvý nebo Punk Fiction a publikuje v řadě časopisů. Za svá literární díla získal roku 1991 Cenu Ludvíka Součka a dále tři ocenění Akademie science fiction, fantasy a hororu. V roce 2014 založil s režisérem Radkem Volfem audio -vydavatelství „Walker & Volf, s.r.o.“, které je zaměřené zvláště na tvorbu audioknih špičkových českých či slovenských děl v žánrech sci – fi, fantasy či hororu.

Manželé vydali v dubnu 2015 společnou knížku „Mrtvá šelma“, kterou otevírají detektivní sérii Souřadnice zločinu. Protože zjistili, že detektivní žánr zajímá i mladší čtenáře, o rok později napsali „Zločin mezi dinosaury“. Druhý díl nazvaný „Poprask v divadle kouzel“ vyjde právě letošního března. Zájemci o tento žánr, a nejen o něho, se mohou s touto dvojicí seznámit ve studovně Knihovny Eduarda Petišky ve středu 15. března od 18 hodin. A určitě si odnesou nové zajímavé poznatky.

BM