V Roudnici nad Labem otevřeli novou vinicí

Zámecký areál v Roudnici nad Labem se stal dějištěm otevření nově vysazené vinice Lobkowiczkého zámeckého vinařství. Ta se od nynějška nachází na zdejším Karlově náměstí. Vinici si lze prohlédnout mimo prohlídkový okruh.

Slavnosti se zúčastnila řada hostů v čele se starostou Vladimírem Urbanem, který se po krátkém úvodu se zámeckým pánem Williamem Lobkowiczem zhostil vysazení drobné sazenice vinné révy. Rozšířila tak již zakořeněné rostlinky odrůdy Rubinet, kterou vyšlechtil v roce 1965 Vilém Kraus v Lednici a oficiálně byla uznána v roce 2004. Patří mezi barvířky vyznačující se obsahem barviva nejenom ve slupce jako ostatní odrůdy, ale i v dužině.

Tato tmavěmodrá réva se pěstovala zejména ve středověku. Nově vzniklá vinice je vysazena v takzvaném vedení na hlavu a má co nejvěrněji přibližovat vinice z doby Karla IV. Ne náhodou se slavnostní akt uskutečnil v době, kdy si připomínáme 700. výročí narození světově uznávaného vladaře stejně jako návrat vinné révy do Roudnice nad Labem.

Po skončení ceremoniálu se naplno rozběhl Roudnický košt, jehož cílem je podpořit rozvoj vinařství v litoměřické a mělnické vinařské podoblasti. Jedná se o propagaci, zviditelnění a prezentaci vinařství, vinařů a malovinařů výhradně z Čech.

Návštěvníci mohli ochutnat vína z celé vinařské oblasti Čechy, seznámit se přímo s vinaři a také si
zakoupit předváděná vína v lahvi. Degustovat bylo rozhodně z čeho – svou produkci zde předvádělo
29 vinařství. O titul Vinař koštu 2016 ucházeli kromě domácích výrobců vína kupříkladu i vinaři z Vinařství Na Výsluní z Mělníka, Mělnického vinařství Kraus, Školního statku Mělník i vzdálenějších vinařství z Kutné Hory, Loun, Velkých i Malých Žernosek, Kadaně i Karlštejna.

Otto Lokaj

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter