O první koncert na náměstí se postará Docuku

Neodmyslitelnou součástí Mělnického kulturního léta budou i koncerty na náměstí Míru. Ten první se uskuteční ve středu 19. června ve 20 hodin. Představí se zde šestičlenná hudební formace Docuku z Valašského Meziříčí. Její počátek spadá do sklonku roku 2001 díky iniciativě zpěváka a multiinstrumentalisty Jiřího Buksy. Její název znamená ve valašském nářečí „honem, rychle, svižně“ nebo také „dohromady“ a zúčastnění hudebníci jej naplňují ve svižných, melodických písničkách na pomezí folklóru a bigbítu. Písně, zaznamenané ve sbornících lidových písní nebo i vlastní tvorba, čerpající z odkazu moravsko-slezského, polského, slovenského či balkánského, jsou osobitě aranžovány a transformovány do podoby milostných balad či folklorbeatových „našlapaných“ skladeb. První koncert skupina odehrála v domovském M – klubu na jaře roku 2002 a po odchodu poloviny formace na podzim roku 2010 si skupina prošla hledáním nových spoluhráčů a nyní působí v již ryze mužské podobě. Trojici zakládajících členů (Jiří Buksa- kytara, heligónka, mandolína, zpěv, Roman Vavřík – akordeon, Karel Mikuš – bicí) doplnili folklórní hudebníci z regionu, kteří mají hráčské zkušenosti i z jiných hudebních projektů. Violista Dan Pšenica, kontrabasista Pavel Hanuštiak a od roku 2017 nově i houslista Filip Kamas.

Skupina vydala v roce 2013 zatím poslední CD s názvem „ Kdybych já věděl…“. Před tím formace vydala své debutové CD „Meziřečí“ před patnácti lety a album „Domrtě“ roku 2007. V tomto posledním se Docuku vrací ke svým valašským kořenům. První i poslední album byly nominovány na nejprestižnější českou hudební cenu Anděl v kategorii world music. V roce 2014 pak Docuku dostává ocenění „zlatá deska“ za 6.000 prodaných nosičů. Docuku v průběhu let reprezentuje ČR na mezinárodních festivalech EBU v Chorvatsku, Německu, nebo folklórních festivalech v Polsku či na Slovensku, a absolvuje řadu rozhlasových a TV vystoupení.

A tak určitě zaujme i návštěvníky jejich mělnického vystoupení a jistě mnozí podlehnou svižnému rytmu a plocha pod pódiem se promění v taneční parket.

mar

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter