Příběh „Solaris“ je úvahou o hranicích lidského poznání

Další snímek, jenž bude uveden v pravidelném promítání v mělnické kavárně Želví doupě, diváky přivede do oblasti sci-fi. V neděli 5. listopadu od 18.30 totiž uvidí film, který ruský režisér Andrej Tarkovskij natočil v roce 1972 jako adaptaci stejnojmenného sci-fi románu Stanislava Lema „Solaris“, která se stala meditací o smyslu života, hranicích lidského poznání a také reflexí věčného autorova tématu – vztahu k rodnému domu, místu, k Zemi.

Psycholog Kris Kelvin je vyslán na vesmírnou loď s úkolem prověřit situaci posádky, již provázejí zneklidňující zvěsti. Tamní kosmonauti zkoumají vlastnosti tajemné planety Solaris, která jim připravila nečekané překvapení v podobě zhmotnění jejich podvědomé viny. Materializovaný nezvaný host překvapí i Krise. Ten se pak musí rozhodnout, zda chce vrátit ztracenou manželku a překonat svou racionální duši, nebo raději možnost iluzorního štěstí v objetí živé, byť neskutečné lásky odmítne.

K adaptaci vědecko-fantastického románu přistoupil Tarkovskij ve vynucené tvůrčí pauze v době nekonečného odkládání povolení k distribuci historické fresky „Andrej Rublev“, který mohli návštěvníci Želvího doupěte vidět nedávno. Předloha polského spisovatele Stanisława Lema ho nezajímala jako žánrový produkt a vize budoucnosti s blikajícími tlačítky ho dokonce až odpuzovala. Upoutala ho ale témata svědomí, mravního přerodu, soucitu, lásky a nostalgie, které procházejí celou Tarkovského filmografií. Film proto není tradiční oslavou dobyvatelů vesmíru, ale filozofickou úvahou o hranicích lidského poznání a především možnosti zůstat člověkem i v nelidském prostředí. Tarkovského meziplanetární meditace byla ve své době přijata jako „sovětská verze“ Kubrickovy „2001: Vesmírné odysey“ z roku 1968. Tou nicméně není už jen proto, že „Solária“ se víc než vizuální podmanivostí vesmíru zaobírá lidským a pozemským aspektem, k němuž odkazuje i závěr komorního díla.

Pro zajímavost je třeba podotknout, že o třicet let později, v roce 2002, americký režisér Steven Soderbergh s hollywoodskou produkci v čele s Jamesem Cameronem znovu prozkoumali a objevili svět planety Solaris a v emotivním oparu milostného příběhu se pokusili objasnit záhady kolem vesmírné expedice.

Projekci bude předcházet přednáška Blanky Zámorské, takže se návštěvníci kavárny kromě diváckého prožitku odnesou i něco navíc.

mar

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter