Pokračuje stavba multifunkčního vodojemu za 100 mil. Kč

Kladno 10. listopadu (ČTK) – V Kladně pokračuje stavba multifunkčního vodojemu s vodohospodářským dispečinkem za zhruba 100 milionů korun. Nyní je v plánu montáž nové konstrukce. Stavba pokračuje podle harmonogramu, hotovo by mělo být v roce 2019. V areálu Středočeských vodáren, kde nový vodojem vzniká, bylo třeba opravit i trafostanici a zvýšit její kapacitu, dočasně proto v areálu fungovala dodávka elektřiny jen ze záložního agregátu. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.

Práce začaly v srpnu, po sejmutí nádrže původního vodojemu byly odstraněny staré ocelové konstrukce, které nevyhovovaly technickým normám.

„V současnosti jsou vybudovány kotvící piloty pro novou nosnou konstrukci a vše je připraveno na její montáž,“ uvedla Kozlová.

Nový dispečink umožní sledovat dodávky vody pro téměř 300.000 obyvatel Kladenska, Mělnicka a částí okresů Praha-západ, Praha-východ a Rakovník. Jeho pracovníci budou mimo jiné koordinovat rychlé řešení poruch, havárií a například také povodní, kdy je nutné rozhodovat o přerušení provozu některých zařízení a postupovat při preventivních opatřeních tak, aby škody byly co nejmenší.

Dispečink má být nejmodernější v Česku. Součástí stavby bude expozice o vodárenství a konferenční místnost s vyhlídkou. Původní kladenský vodojem byl postaven ve 30. letech 20. století. Řadu let už neměl funkční využití.

sbe sd