Pohádka o Únětickém pivovaru

Letošní „výroční rok“ se nevyhnul ani zdejšímu pivovaru. Sice to není kulaté, ale sedmička je šťastné číslo. Právě tolik let uplynulo od znovuotevření tohoto provozu. Pivo se zde sice vařilo již od roku 1557 kdy je o tom první písemná zmínka. Ten současný pivovar pochází pravděpodobně z roku 1710. Vlastníkem pivovaru byla téměř po celou dobu Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze, která jej však po většinu času pronajímala. Avšak v minulém století „díky“ velké konkurenci výroba piva stagnovala a definitivní konec nastal po roce 1948 kdy skončilo vlastnictví Metropolitní kapituly. Do Únětic byla dosazena správa ze smíchovského Staropramenu. Pivovar byl sice ještě začleněn do svazku Rakovnicko-kladenských pivovarů, ale v březnu 1949 definitivně výrobu ukončil. Fungoval pak ještě chvíli pod hlavičkou Smíchovského pivovaru, v roce 1951 se ale tehdejší historie únětického pivovarnictví na dlouhá léta uzavřela a objekt sloužil jako sklady.

Teprve v roce 2010 (300 let od výstavby budovy pivovaru) se pod vedením manželů Tkadlecových z nedalekých Roztok u Prahy začal připravovat projekt na „Znovuzrození Únětického pivovaru“. V září téhož roku byla založena akciová společnost Únětický pivovar, která v listopadu odkoupila objekt pivovaru od společnosti Primo k.s., která zde provozovala sklad mléčných výrobků. Stavební úpravy začaly bezprostředně poté. Budovu bylo nutné upravit tak, aby vyhovovala dnešním legislativním a technologickým požadavkům výroby piva a současně byl kladen důraz na zachování původní atmosféry celého objektu. Díky podpoře přátel Únětického pivovaru a obce Únětice mohla být 4. dubna 2011 zahájena instalace nové technologie. První várka Únětického piva byla uvařena 15. května a 11.června 2011 se slavnostně otevřely brány Únětického pivovaru a byla zahájena novodobá historie pivovaru.

A tak v sobotu 12. května od 12 hodin zde proběhnou bujaré oslavy. Program bude bohatý. Návštěvníci budou moci obdivovat fortel kovářů a nožířů, proběhne křest knížky „Kvašan a Chmelík zasahují“ a uskuteční se premiéra i repríza pohádky „Tajemství skřítků z Únětického pivovaru“. Proběhne slavnostní naražení Výroční 10,7 stupňů a Kvašanův kvíz pro polostřízlivé rodiče. K dobré pohodě přispěje koncert kapely P.U.B . Praque Ukulele Band a vše vyvrcholí večerní taneční zábavou kde zahrají CHARTETO TROPICAL a BAND – A – SKA.

Takže „Dej Bůh štěstí…“

mar