Mělnicko

Partnerství pro stejnopohlavní páry? Stále se nejedná o rovnoprávné manželství

Od ledna mohou stejnopohlavní páry uzavírat „partnerství“, které jim dává víc práv než dosud. Novela zákona, jež už loni v únoru schválila Poslanecká sněmovna, ruší institut registrovaného partnerství, zavedený v roce 2006, a zavádí nový institut zvaný Partnerství. Několik tisíc registrovaných párů musí znovu na úřad, aby za přítomnosti svědků získali více práv. Nově mohou například mít společné jmění nebo vdovský důchod.

Návrh vložil do občanského zákoníku nový paragraf, který zní: „Partnerství je trvalý svazek dvou lidí stejného pohlaví, který se uzavírá stejným způsobem jako manželství. Nestanoví-li zákon nebo jiný právní předpis jinak, vztahují se na partnerství a práva a povinnosti partnerů ustanovení o manželství, právech a povinnostech manželů, vdovách a vdovcích obdobně.“

Podle iniciativy Jsme fér, která usiluje o úplné zrovnoprávnění LGBT lidí, párů a rodin s dětmi v Česku, tento zákon LGBT lidem nedává rovnoprávné manželství. Nadále omezuje některá jejich rodičovská práva. „Zákonodárci a zákonodárkyně se rozhodli vydat složitější cestou zachování dvou institutů, což i nadále povede k právním komplikacím, opomíjení a zejména k nerovnoprávnosti a nedůstojnosti pro statisíce lidí. Česká společnost tak stále zůstane rozdělena na lidi různých kategorií jen podle toho, koho milují,“ uvádí na svých stránkách.

V praxi to bude vypadat tak, že děti osvojované stejnopohlavním párem z ústavu budou muset adopčním procesem projít dvakrát – nejprve dítě osvojí jeden z páru jako jednotlivec a pak ho druhý tzv. přiosvojí. Naproti tomu děti osvojované z ústavní péče heterosexuálními manželi procházejí celým procesem jen jednou, protože oba dva z páru se mohou stát rodiči najednou.

Manželství stejnopohlavních dvojic je možné v 36 zemích, z nich 16 je v Evropské unii. Do registrovaného partnerství vstoupilo za dobu o existence v Česku okolo 5200 registrovaných párů žen či mužů. Dosud se rozpadlo zhruba čtvrtina těchto partnerství.