OHLÉDNUTÍ: Letošní Silvestr ve středních Čechách patřil k rušnějším

Praha 1. ledna (ČTK) – Letošní silvestrovská noc ve středních Čechách patřila podle hasičů a policie k rušnějším. Hasiči vyjížděli k požárům od zábavní pyrotechniky, hořely často popelnice či zeleň. Napilno měli i policisté, kteří pátrali po pohřešovaných a řešili potyčky mezi oslavujícími. Záchranáři ošetřovali zraněné od petard a dělbuchů, v porovnání s loňskem jim ale na rozdíl od hasičů počet výjezdů mírně klesl.

“Od půlnoci jsme řešili 220 událostí,” řekla ČTK kolem 07:00 policejní mluvčí Markéta Johnová. Hasiči od prvních minut nového roku do 06:00 zaznamenali 26 událostí s převahou požárů, kterých bylo 17. Loni za stejnou dobu měli 11 výjezdů, z toho v devíti případech šlo o požáry. Předloni to bylo 23 událostí a 18 požárů. Naopak záchranářům počet zásahů mírně klesl. Během letošní silvestrovské služby vyjížděli ke 172 případům, loni jich zaznamenali 176.

Policisty i záchranáře zaměstnaly potyčky po celém regionu. Na Příbramsku například zdravotníci ošetřovali napadeného muže, který utrpěl zhmožděniny zad a hrudníku. Boleslavští strážníci zase vyjížděli ke rvačce v domě v Havlíčkově ulici. Muže s vážným zraněním hlavy předali záchrance a útočníka policii. Policisté řešili i vyhrožování sebevraždou, vyjížděli k opilým lidem, kteří se povalovali na ulicích. Po několika lidech pátrali, ale vždy je brzo našli. Se záchranáři také zasahovali u zraněných od petard, například v Sázavě na Benešovsku jeden člověk na neopatrné zacházení s pyrotechnikou doplatil devastujícím poraněním ruky.

Vůbec první poranění silvestrovskou pyrotechnikou řešili záchranáři před 20:00 na Mělnicku, kde rachejtle mladého muže zranila v obličeji. Podle záchranářů měl štěstí, že nebylo zasaženo oko. Další poranění obličeje a ruky bylo hlášeno po půlnoci na Mladoboleslavsku. “Odlétnutá část dělbuchu popálila mladou dívku. Po ošetření byla pacientka přepravena do nemocnice v Mladé Boleslavi,” uvedla mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová.

Na Kladensku jeden člověk při manipulaci s pyrotechnikou přišel o část prstu. Podobný incident se stal při oslavě v centru Mladé Boleslavi, kde si jedna z účastnic popálila horní část těla. “Na místo byla přivolána rychlá záchranná služba, která ji ošetřila a převezla k dalšímu vyšetření do nemocnice,” uvedl ředitel boleslavských strážníků Tomáš Kypta.

Záchranáři pomáhali také podnapilému muži, který při dopravní nehodě na Kladensku utrpěl zhmoždění hrudníku. Na Boleslavsku odváželi do nemocnice mladíka, jenž kvůli alkoholu nebyl schopen komunikovat s okolím.

Pro hasiče začal letošní rok tři minuty po půlnoci výjezdem k požáru kontejneru a přístřešku na náměstí Jana Švermy v Benešově. Do 06:00 zaznamenali skoro tři desítky událostí, z toho 17 požárů. “Hlavní roli opět sehrály rachejtle, petardy, světlice, dělobuchy, prskavky a především nedbalost spojená s konzumací alkoholu,” uvedl mluvčí krajských hasičů Ladislav Holomčík. Následky požárů vyčíslili vyšetřovatelé na 140.000 korun. Téměř z poloviny se na tom podílel požár živého plotu z tújí v Hovorčovicích u Prahy zapálený od zábavní pyrotechniky.

Za celou neděli do silvestrovské půlnoci zaznamenali hasiči 36 událostí, z toho 13 požárů. Loni to bylo 33, respektive 11. Stromy a keře hořely například v Kralupech na Mělnicku, Úvalech či Herinku u Prahy, zbytky po zábavní pyrotechnice ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku a starý odpad v Kounicích na Nymbursku. V Kladně, Kralupech a Králově Dvoře a Zdicích na Berounsku hasiči likvidovali požáry plastových popelnic nebo kontejnerů.

Silvestrovské popíjení alkoholu nutně neznamenalo více práce pro zaměstnance záchytných stanic. Například v Příbrami neměla protialkoholní stanice v noci na dnešek žádného klienta. “Z pohledu naší stanice byla silvestrovská noc klidná, protože jsme tu nikoho neměli,” řekla ČTK pracovnice příbramské záchytky.

khj jpt

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter