Odhalení sochy Josefa Švejka

Před třemi lety, 26. března 2014, byl na základě iniciativy občanů Kralup nad Vltavou za spolupráce s vedením města slavnostně založen „Spolek pro instalaci sochy Josefa Švejka v Kralupech“.

Jako vhodný prostor pro umístění Švejkovy sochy bylo vytipováno místo u Palackého náměstí – na začátku „travnatého pásu“ na pěší zóně v Husově ulici, naproti budově spořitelny, před frekventovaným podchodem z náměstí do Sokolské ulice. Odtud je totiž přímý pohled na obchod kralupského drogisty Jana Vaňka, známé postavy z tohoto klasického Haškova díla a jenž jej také dokončil.

Spolek uspořádal celou řadu kulturně společenských akcí jejíchž výtěžek byl určen na realizaci tohoto díla. A díky tomu se tak podařilo nasbírat částku více jak půl milionu korun.

Umělecké dílo podle návrhu mělnického výtvarníka Karla Zemana pak bylo vytvořeno sochařem Albertem Králíčkem z Nové Paky v této podobě:

Josef Švejk sedí na lavičce s možností přisednutí pro 2-3 osoby hladící na noze uvelebeného pejska, a dívá se směrem ke zmíněné drogérii. Na zemi u lavičky leží psí hovínko pro štěstí. Okolo je upravený terén kostkovou dlažbou, aby lidé mohli kvůli společnému focení snadno přisednout. Na základě souhlasné reakce pana Jana Hrušínského se socha podobá jeho otci Rudolfu, jenž jej tak originálně ztvárnil ve dnes již legendárním dvojdílném filmu.

Slavnostní odhalení se tak uskuteční již tuto sobotu 20. května. Součástí akce, jenž doposud neměla v naší republice obdoby, bude stylově pojatý program, který bude zahájen ve 14 hodin a samozřejmě potrvá až do pozdních večerních hodin. Tohoto významného okamžiku v dějinách města se zúčastní i celá řada vzácných hostů včetně potomků spisovatele Jaroslava Haška a skvělého herce Rudolfa Hrušínského.

K tanci a poslechu zahraje Švejk & C. a k. ŠRAML a kapela Made In Garage. Samozřejmě nebude chybět bohaté občerstvení podobě nejrůznějších dobrot a výborného pití.

Návštěvnici se však vyzývají aby se na slavnost dostavili v čistém a především střízlivém stavu!

BM

 

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter