Noc literatury v Brandýse představí evropské autory

 

Noc literatury přibližuje veřejnosti netradičním způsobem současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení. Tento projekt organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví. Celá tato akce se uskuteční ve středu 10. května v předvečer zahájení největšího knižního festivalu v České republice – Světa knihy. Čtení probíhá paralelně na všech místech od 18 do 23 hodin, začátky jsou vždy po čtyřicetiminutových intervalech. Místa jsou situována blízko sebe, aby jich návštěvníci akce stihli za večer navštívit co největší počet. Již 11. ročník tohoto známého literárního happeningu opět netradičním způsobem přiblíží současnou evropskou literaturu v nových českých překladech. Kromě hlavního města se ve spolupráci se Svazem knihovníků a informačních pracovníků odehraje také v dalších městech České republiky.

V Brandýse nad Labem- Staré Boleslavi si na tak pěti místech budou moci návštěvníci poslechnout ukázky z literárních děl současných autorů v podání známých herců. V Katovně tak Miroslav Etzler představí knížku francouzské autorky Karine Tuil „Bezstarostnost“, Ilona Svobodová v Zámeckém pivovaru přečte ukázku z knihy tentokrát belgické spisovatelky Griet Op Beeckové „Pojď sem, ať ti můžu dát pusu“, do Rudolfínky si mohou zájemci zajít poslechnout ukázku z díla rakouského autora Roberta Seethalera „Celý život“ v podání Venduly Křížové, brandýský River Café přivítá Marii Tomsovou, jenž přečte úryvky z knížky italské spisovatelky Eleny Ferrante „Geniální přítelkyně“ a konečně Jan Antonín Duchoslav uvede knihu dánského autora Alena Meškoviče „Ukulele Jam“ ve staroboleslavské Residenci.

Čtenáři se tak opět mohou seznámit s novými knížkami s nimiž tak budou moci třeba i strávit chvíle oddechu na letní dovolené.

BM