Nikola Šuhaj míří do kralupské Vltavy

Příběh Nikoly Šuhaje loupežníka, inspirovaný románem Ivana Olbrachta z tehdejší Podkarpatské Rusi, se dočkal jevištní muzikálové verze v 70. letech minulého století v brněnském Divadle na provázku. Málokdo tehdy tušil, že text ke známému muzikálu „Balada pro banditu“ napsal minulému režimu nepohodlný a zapovězený dramatik Milan Uhde. Jak bylo tehdy zvykem byl jako autor oficiálně uveden režisér první inscenace Zdeněk Pospíšil. V roce 1978 byl podle této divadelní hry natočen v režii Vladimíra Síse stejnojmenný film s Miroslavem Donutilem a Ivou Bittovou v hlavních rolích. Od té doby stačili Nikola, jeho láska Eržika, Mageri, zbojníci, četníci a další hrdinové příběhu získat nesmrtelnost a písně v podání skupiny Greenhors nesmazatelně zlidovět.

I v příbramském Divadle A. Dvořáka se ke zbojníku Nikolovi vrátili s láskou. A především se vší úctou a pokorou k síle příběhu o veliké lásce a zradě. Stejně jako k písničkám, které stále znovu těší a dojímají tak nastudovali „Baladu pro banditu“ jejíž premiéru uvedli v prosinci roku 2014..

V režii Milana Schejbala se v hlavních rolích představí Pavel Batěk a Anna Fixová. Dále hrají Jiří Vojta, Lukáš Král, Martin Dusbaba, Vladimír Senič, Lukáš Typlt, Jaroslav Someš, Šimon Knápek, Robert Tyleček, Petr Florián, Petr Beleš, Filip Múller, Kateřina Fixová a Ivana Krmíčková. A jaký by to byl „trampský muzikál“ , kdyby tam chyběla živá kapela.

A tak ve středu 3. října od 19 hodin kralupští diváci opět prožijí lásku „posledního loupežníka“ Nikoly a jeho Eržiky.

mar

 

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter