Největší zemské vajíčkové slavnosti

K městu Velvarům se váže pověst, že když se stavěl dnešní Karlův most, tak do malty se přidával vaječný žloutek a královská města měla za povinnost dodat ke stavbě fůry vajec. Velvarští měšťané však z obavy aby se vejce nerozbila, tak je nechali uvařit natvrdo. Od té doby se to s nimi táhne a tak to zde neváhali využít k pořádání slavnosti, jenž se váže k tomuto druhu potravin.

Takže pořadatelé opět zvou na tradiční zdejší slavnost „Vajíčkobraní“, která se letos koná v neděli 24. března. Od 9. hodiny dopolední zde otevře svůj stánek kovář, přadlena a také pekař, perníkářka, uzenář i další tradiční řemeslníci udržující tradici našich předků. A samozřejmě to bude příprava na Velikonoce v podobě pletení pomlázek, malování vajec či zdobení perníků a výroby různých velikonočních ozdob. Chybět nebude ani dobové pouťové atrakce v podobě historického kolotoče, živý koutek s ovečkami a projížďky kočárem. Odpoledne na všechny čeká kulturní program v podobě vystoupení zdejších dětí pro něž je připraveno pohádkové představení a veselé zpívání. A jaké by to bylo vajíčkobraní bez tématické soutěže „O putovní kraslici“, v níž budou zápolit týmy ze sousedních měst a vejce budou létat i vzduchem.

Ti zdatní se mohou v rámci akce „Natvrdlá vejce pro Prahu“ vydat pěšky s nůší vajec a ve slušivém společenském oděvu do našeho hlavního města.

mar

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter