Miloš Urban představí svou novou knížku

V hudebním sále mělnického Masarykova kulturního domu se uskuteční další akční scénické čtení z cyklu LiStOVáNí. Tentokrát představí českého současného autora Miloše Urbana.

Miloš Urban se narodil v roce 1967 v Sokolově, takže letos oslavil životní jubileum. Část svého dětství prožil na československé ambasádě v Londýně. Vystudoval moderní filologii se zaměření na literaturu na katedrách anglistiky a nordistiky na FF UK v Praze a rok pobyl na stáži na Oxfordské univerzitě. V letech 1992 až 2000 pracoval jako redaktor v nakladatelsví Mladá fronta, a od roku vykonává podobnou práci v Argu. V současné době žije v Praze. Má za sebou celkem patnáct knih z nich možno jmenovat například „Stín katedrály“, jenž obdržela cenu Magnézia litera, „Santiniho jazyk“, podle níž natočil Jiří Strach pro Českou televizi stejnojmenný film či jeho verze pověsti o kněžně Libuši „Pole a palisáda“. V letošním roce vyšla jeho zatím poslední kniha „Závěrka“

Jedná se o milostnou novelu o prokletí doby, kdy se každý může stát fotografem a udělat alespoň jednu dobrou fotku. Důležitá je motivace. Motivací Matěje Runda je Věra, půvabná mladá žena, která si neuvědomuje svou fotogeničnost – svou krásu “na druhý pohled”. Matěj tento její dar objeví, ale má zásadní problém: neumí fotit. Přesto začne Věru fotografovat. Jeho snímky jsou překvapivě dobré a čím dál lepší, vzbuzují pozornost, obdiv, ale i odsouzení. Jsou nepokrytě erotické, ale i sexistické. Nefotografa i jeho nemodelku dostihne internetové renomé, snad i sláva, ale čím větší je jejich úspěch, tím hůř k sobě nacházejí cestu. Profesionální vztah tak může skončit jen dvojím způsobem: buď láskou, anebo nenávistí.

Scénické představení této knihy za účasti Miloše Urbana s diskuzí, prodejem knih a autogramiádou se uskuteční ve čtvrtek 30. listopadu od 18 hodin. Návštěvníci se tak mohou nejenom seznámit s tímto zajímavým autorem a jeho dílem, a také zakoupením jeho knížek získat hezký dárek pod vánoční stromek.

mar

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter