Milli Janatková získala za svoji tvorbu další americké ocenění

Milli Janatková je osobitá zpěvačka, skladatelka, výtvarnice a lektorka. Ve své tvorbě přirozeně propojuje žánry i umělecké obory. V červnu vyhrála se svou písní Buoh Cenu nezávislé hudby (Cena fanoušků Vox Populi) The Independent Music Awards v New Yorku v kategorii World Tradicional. Skladba z projektu Hluboko je založena na osobité aranži české písně ze 14. století.

Radost z ocenění autorka komentuje: „Neuvěřitelné, i když hlásám, že zdraví a láska jsou nejdůležitější, tak musím veřejně přiznat, že mám velkou radost z ceny. A v takové konkurenci si toho obrovsky vážím. Cena prostě vrací aspoň trochu energie, kterou jsem do toho vložila“. Píseň vznikla na základě úspěšného turné a tvůrčí rezidence v Indii a v dubnu letošního roku zpěvačka vydala videoklip Buoh, který byl natočen v Západním Bengálsku.

Není to zdaleka první velké ocenění, které Milli Janatková obdržela. V loňském roce zvítězila s písní Mateřské kouzlo v kategorii A Capella amerických hudebních cen The Independent Music Awards. V současné době pracuje na projektu Hluboko, který je založený na originálních aranžích nejstarších českých hudebních památek upravených pro vícehlasy, looping, hru na bicí soupravu a perkuse.

Millí Janatková je rodačka z Mělníka a do Mělníka se neustále vrací. V roce 2013 vydala autorský debut s názvem Proměna, který získal v roce 2014 čtyři nominace na The Independent Music Awards. V roce 2017 vydala album Mým kořenům, v němž zpracovává Milli Janatková téma odpouštění a podpory mezilidských vztahů. „Inspiruje k otevírání a vyrovnání se s rodovým tabu a válečnými, socialistickými traumaty a potlačenými emocemi, které nevědomě ovlivňují následující generace i stav společnosti“, říká k projektu Mým kořenům autorka.

Zpěvačka dokáže přirozeně skloubit lidové písně i jazz a její hudba je opravdová, procítěná a v pravém slova smyslu chytá za srdce.

Marta Dušková