Město své plány s „Amerikou“ představí začátkem příštího roku

Podle záměru mělnické radnice by nevyužívaná stavba chátrající už čtvrtstoletí u náměstí Karla IV. měla být zbourána a nahrazena plochou v parkové úpravě a parkovacími stáními. Své plány občanům města jeho vedení představí v lednu na webu.

„Předpokládáme, že diskuse s veřejností začne začátkem příštího roku,“ řekl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město). Doufá, že jasno by o budoucnosti „Ameriky“ mělo být do poloviny roku. Demolice stavby by podle jeho názoru mohla přijít na řadu v roce 2018. „Bude to v případě, že budou alokované příslušné zdroje a bude tam připraven způsob financování celého toho prostoru. Ta otázka je poměrně náročná časově i investičně,“ obává se Mikeš.

Studii odborníků včetně podrobného vysvětlení a různých modelů město veřejnosti představí na webových stránkách. „Předpokládáme, že se někdy v lednu projekt dostane ven a budeme očekávat připomínky veřejnosti. A pak už nezbývá, než sehnat peníze a začít realizovat,“ řekl místostarosta města Milan Schweigstill (TOP 09).

Současné vedení radnice chce rekonstrukci nevyužívaného prostoru v bezprostřední blízkosti historického jádra města stihnout ještě v době svého mandátu. „Je to náš cíl do voleb v roce 2018. Obávám, se, že když to nedokážeme do té doby, může se stát, že nastoupí nová garnitura. Zase začne přešlapovat na místě a ta stavba bez jakéhokoli využití tady bude stát další roky,“ míní Schweigstill. „Já si myslím, že se jedná o politickou odvahu to rozhodnout,“ prohlásil.

Vedení města k rozhodnutí stavbu zbourat přivedl názor odborníků.“Pět porotců delegovaných Českou komorou architektů mělo zájem se do stavby podívat a všichni poté prohlásili: ‚Je to architektonický vřed, zbourejte to‘,“ uvedl Schweigstill. „Jestliže sám váhám, ale od takovýchto lidí dostanu takovéhle rozhodnutí, tak to můj názor jednoznačně převáží na tuhle stranu,“ konstatoval.

Odborníci již svůj názor na urbanistické řešení prostoru náměstí Karla IV. představili také členům různých komisí – dopravní, stavebně dislokační, komisi pro regeneraci, komisi pro životní prostředí a také mělnickým zastupitelům. „Nebylo to ještě příliš o připomínkování, spíš seznámení,“ uvedl Schweigstill, který je přesvědčen, že navrhovaná parková úprava s místy na parkování městu prospěje. „Zase k tomu budou určitě připomínky. Někomu se to bude líbit a někomu nebude, ale to bývá u u každé stavby,“ dodal.

jnd