Mělník se stává centrem dobré zábavy

Revitalizované centrum Mělníka se stává středem pozornosti místních obyvatel i jeho návštěvníků. Historické jádro stále častěji během roku ožívá řadou projektů, za nimiž stojí obecně prospěšná společnost Mělnické kulturní centrum (Mekuc, o. p. s.).

Mekuc až do září připravuje pro vděčné diváky pestrou nabídku kulturních pořadů jako jsou koncerty, divadelní představení pod širým nebem, filmové projekce v parku i na hlavním náměstí Míru a také programy pro děti i celé rodiny. Největším lákadlem ovšem tradičně zůstává vyhlášené Mělnické vinobraní. Jeho letošní ročník představuje v rozhovoru ředitelka Mekuc Radka Kareisová.

Mělník je spojován dlouhá léta s vinobraním, jehož podoba procházela postupně nejrůznějšími proměnami. Najdeme v nadcházejícím ročníku nějakou novinku v dramaturgii?

Základní dramaturgická koncepce zůstává od roku 2014 stejná. Návštěvníci vinobraní se opět mohou těšit na bohatý program na čtyřech scénách a na řadu doprovodných programů. Letošní vinobraní bude ve znamení dvou výročí. Připomínáme si 105. výročí od konání prvních slavností vína na Mělníku v roce 1911 a zároveň slavíme také 700 let od narození Karla IV., který se zasloužil o rozkvět vinařství na Mělnicku. Proto se Karel IV. objevuje v dramaturgii letošního vinobraní častěji než v jiných letech.

mekuc2

Kromě početného průvodu družiny krále Karla IV., který je tradičním vyvrcholením sobotního  programu, se na dobové scéně odehrají dvě představení inspirovaná životem českého krále. Královskou kolekci vín prezentovanou Cechem českých vinařů bude možné ochutnávat na radničním dvoře. V neděli se návštěvníci mohou těšit na obrovskou loutku krále Karla IV., Otcem vlasti bude inspirovaná také hra na dětské scéně. Obě již zmíněná výročí připomene také projekce na vodní stěnu, která bude předcházet sobotnímu ohňostroji.

Chápu, že není zrovna lehké strefit se do vkusu návštěvníků tohoto tradičního svátku, a sestavení  programu, aby vyhovoval každému, je stejně obtížné. Co je při výběru účinkujících pro pořadatele vinobraní rozhodující?

Program vinobraní se snažíme připravit tak, aby si každý našel to své a mohl strávit na Mělníku příjemný víkend. Kromě bohaté vícežánrové hudební nabídky jsou součástí programu také divadelní představení, rytířské souboje, kejklířská vystoupení, pohádky, výtvarné workshopy.

Radniční dvůr bude klidnějším místem k relaxaci a degustaci vín vinařů z regionu, milovníci adrenalinu mohou zavítat do zóny s pouťovými atrakcemi.

red

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter