(kdysi Rumburská, Litoměřická, maršála Koněva, Leningradská)
Srovnávací snímky z roku 1922 a roku 2022.
Na levé straně snímků stojí bývalý Augustiniánský klášter založený v roce 1263, který byl zrušen v roce za Josefa II. Od náboženské matice jej v roce 1789 koupila Marie Ludmila Lobkowiczová a zřídila v něm správu lobkowiczkého panství. Po roce 1948 byl objekt znárodněn a bylo v něm zřízeno učňovské učiliště s internátem. Po roce 1992 byly budovy vráceny původnímu majiteli – Otakarovi Lobkowiczovi. V roce 1998 byla činnost školního zařízení v bývalém klášteře ukončena. V roce 2002 postihla Pšovku ničivá povodeň . Klášter i kostel sv. Vavřince byly značně poškozeny. V roce 2019 budovu kláštera od Jiřího Lobkowicze zakoupila společnost Senlife a areál postupně přeměnila ve vzorový objekt domova seniorů.
Na pravé straně snímku stojí budova bývalé farní – obecné školy z roku 1797, která po postavení nové obecné školy v Panešově ulici v roce 1913 v secesním stylu začala patřit České poště. V roce 2023 byla pobočka pošty zrušena. V současnosti je v pravé polovině objektu umístěna modlitebna pravoslavné církve.
Památník padlých šopeckých občanů v 1. světové válce po mnoha peripetiích a vášnivých diskusích občanů s vedením obce Pšovky byl slavnostně odhalen před budovou pošty na tehdejší Litoměřické ulici. Rozpočet na pomník činil cca 5000 korun tehdejší měny. V roce 1923 byla obec Pšovka připojena k Mělníku. Když byla rozšiřována komunikace Mělník – Česká Lípa, musel být pomník přemístěn na jiné místo. Po dohodě s knížetem Lobkowiczem a správou panství, které sídlilo v bývalém augustiniánském klášteře, byl pomník přemístěn do prostranství mezi poštou a klášterem, stávající ohradní zeď mezi poštou a klášterem byla zbourána a bývalá zahrada byla otevřena veřejnosti a upravena na parčík. Tak tomu bylo až do roku 2018, kdy byl pomník opraven a přemístěn na zahradu Základní školy Pšovka v Panešově ulici.
Karel Lojka
