Mělničtí školáci výstavou na radnici představují svůj pohled na holocaust

Téma druhé světové války může stále rezonovat i u dnešní mladé generace. Přesvědčit se o tom mohou návštěvníci výstavy fotografií žáků ZŠ Jaroslava Seiferta Mělník nazvané Holocaust očima dneška. V prostoru mělnické radnice ji zahájila vernisáž 20. října, fotografie budou zavěšeny do 3. listopadu.

Vystavené fotografie pořídili počátkem letošního roku v prostoru někdejšího koncentračního tábora Sachsenhausen tehdejší žáci deváté třídy, kteří v rámci projektu ministerstva školství nazvaného Spolu v Evropě navštívili Oranienburg – právě v tomto partnerském městě Mělníka ležícím jen několik kilometrů od německé metropole Berlína se koncentrační tábor nacházel.

„Soustředili jsme se na holocaust – na to, jak koncentrační tábor fungoval, jak to v něm vypadalo,“ řekl týdeníku Mělnicko Yaroslav Pryjmak, který pořídil převážnou většinu vystavených snímků. Autory zbývajících byla trojice jeho spolužáků, s definitivní podobou expozice tvůrcům pomohl profesionální fotograf Petr Dlouhý. Vystavené fotografie vybrali ze tří stovek snímků, které během poznávacího pobytu pořídili.

„Pobyt trval jen pár dní, necelý týden. Vždycky, když jsme někam zašli, tak jsem pořídil pár záběrů, které se nějakým způsobem týkaly historie,“ přiblížil Pryjmak – jeho i ostatní spolutvůrce výstavy totiž dějepis baví a protože se učí německy, byli se schopni s průvodci schopni většinou domluvit. „Detailně jsme se o tom všem dozvěděli spoustu věcí. A tohle téma je o to zajímavější, že je pořád ještě čerstvé, neodehrálo se to zase tak dávno,“ konstatoval.

Na tom, že v případě holocaustu jde o živé téma, se s autorem výstavy shodl i starosta Mělníka Ctirad Mikeš, jenž nad výstavou převzal záštitu. Ve svém projevu na vernisáži připomněl, že dnešní Evropa je opět „nakročena“ nebezpečným směrem a poděkoval žákům i jejich učitelům za to, že pomáhají oživovat příběhy, na něž by se nemělo zapomenout.

Pryjmak, který od okamžiku pořízení vystavených snímků již ukončil základní školu, nyní studuje první ročník mělnického Gymnázia Jana Palacha. O fotografii se sice stále zajímá, profese fotografa jej však prý neláká. „Tohle mě ovšem bavilo, takže pokud bude možnost, rád se něčeho podobného zase zúčastním,“ dodal.

Jiří Janda