Mělnická Stará Mydlárna přivítá další muzikanty

Minulý víkend byl bohužel ochuzen o sobotní koncert. Americká kapela, na níž se mnozí těšili, kvůli katastrofálním požárům v Kalifornii, odkud její členové pocházejí, musela přerušit evropské turné a vrátit se domů. Věřme však, že v příštím roce své turné dokončí a přivítáme jí i v mělnickém klubu.

Ale i tento víkend zde nabídne spoustu dobré muziky. V pátek se představí parta muzikantů z Podještědí. A to letos již podruhé, neboť po svém březnovém vystoupení se kapela Tommy G Band opět vrací do mělnického klubu. Tato blues-rocková kapela ze severu Čech, jenž vznikla v loňském roce, vychází z klasického blues čtyřicátých a padesátých let či blues-rocku let šedesátých i sedmdesátých. Syrové kytarové riffy chrlící na publikum vlnu energie a mladické drzosti v popředí zároveň doplňuje neotřesitelná rytmika bluesových veteránů v pozadí. Zpěvák, kytarista a frontmen kapely Tomáš Kracík, další kytarista Jiří Voplakal, baskytarista Slávek Žemla a konečně bubeník Ludvík Pischel vystupují na pódiích místních i okolních klubů a na festivalech po celé České republice a zahrála i jako předkapela před bluesmany z Anglie či USA. Z nichž možno jmenovat například anglického bluesmana Normana Beakera a jeho skupinu. Avšak kapela se neorientuje „pouze“ na převzaté skladby, ale hraje i vlastní tvorbu. V letošním roce vzniklo několik jejich novinek, které určitě předvede i v Mydlárně. Návštěvníci se tak mohou těšit na další skvělý večer a výbornou atmosféru, kterou tato kapela dokáže vytvořit. A tak se posluchači opět přenesou do doby, kdy blues a rock´n´roll nebyla „jen“ hudba ale životní styl.

Hned dvě skvělé mělnické kapely se představí v sobotu večer. První z nich je skupina, o které její zpěvačka Lenka říká:

„Rocková kapela Pátá dimenze se zformovala z mělnických hudebníků z různých kapel asi tak před třemi roky. Na postu bubenickém najdete Pavla Dětinského, který prošel kapelami Watt, TOPS, TO Slávka Kurce, Generace, Depozit, San Pedro a jak on říká, kapela Pátá dimenze je jeho poslední zastávka, v jiné už hrát nechce. Hlavou i srdcem kapely je skladatel a kytarista Míla Doležal, který je původcem tváře kapely, pachatelem originálních skladeb, vlastních hudebních nápadů, které jsou společnými silami všech členů kapely dotáhnuty do podoby písní. Také on ve svém hudebním životě prošel vícero formacemi např. Freon nebo muzikantské sdružení A.S.M., ve kterém působí jako kytarová stálice. Vynikající zvuk jeho fendrové kytary spolu s jeho muzikantským uměním vás budou bavit při každém tónu.

Texty, melodické linky a zpěv mám v rukách já, Lenka Máťa Ducháček, která se v této kapele našla. Objevila jsem svět vlastní tvorby, i když do šuplíku skládala už od 11 let. Inspirace životem, vesmírem a otázkami bytí člověka jsou náplní textů písní Páté dimenze. Naléhavý projev, drive i radost z hudby jsou obsaženy v přednesu repertoáru. A konečně post baskytaristy nově obsadil Martin Dvořák, známý mělničanům (a nejen jim) z formací Místa v síti nebo Wolfgang Lederer. Vystřídal v této roli Bohuše Žílu, který před necelým rokem odešel do rockového nebe. Kapela hraje výhradně vlastní tvorbu s originálními českými texty, líbí se jim skupiny jako jsou Pražský výběr, Lucie, Marsyas a Zuzana Michnová, Stromboli a Bára Basiková apod. V letošním podzimu se chystá skupina natočit první skladby v profesionálním studiu a na jaře 2018 by chtěla představit své první CD. Nečekáme že uděláme díru do světa, hrajeme pro naše potěšení, pro kamarády a plníme si své sny….“

A po ní se představí stále populárnější mělnická kapela MÍSTA V SÍTI. Ta vznikla v roce 2008, takže za rok bude mít výročí, které určitě pořádně oslaví. Samozřejmě i této hudební formaci se nevyhnuly personální obměny či tvůrčí útlum způsobený časovou zaneprázdněností jejích členů. Avšak před dvěma roky přišla zpěvačka Marika a loňském roce si kapela zřídila i vlastní nahrávací studio. Díky těmto okolnostem a množstvím nahrávacího materiálu se zrodilo debutové CD s názvem „Co s tím uděláš?“, které kapela slavnostně pokřtila 25. srpna v mělnickém podniku Němý Medvěd. No a o měsíc později se představila i v Mydlárně, kam teď zas vrací.

Co ještě k tomu dodat, budou to prostě super večery!

Bedřich Marjanko

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter