Med ze Spolany byl v soutěži Český med oceněn zlatou medailí. Již posedmé v řadě

Posedmé v pořadí získal med ze Spolany ocenění zlatou medailí v soutěži Český med. V této soutěži včelaři, kteří se o včelstva v nevýrobní části areálu Spolany starají od roku 2018, umístili doposud ve všech ročnících, ve kterých med stočili. Letos včelaři spolu s dětmi z neratovické ZŠ Ing. M. Plesingera – Božinova stočili 60 kilogramů. Ocenění uděluje akreditovaná laboratoř Výzkumného ústavu včelařského za vynikající kvalitu medu, jeho chuť a další parametry.

„Z dlouhodobého úspěchu našich včelařů v soutěži Český med máme velkou radost. Radost mají také děti z místních základních škol, které se stáčení medu ve Spolaně pravidelně účastní,“ říká Piotr Kearney, jednatel společnosti Spolana.

Včelaři v neratovickém výrobním závodě Spolana chovají včely již sedmým rokem. O kvalitě vyprodukovaného medu vypovídá nejlépe fakt, že každý rok včelaři opakovaně získávají zlatou medaili udělovanou akreditovanou laboratoří Výzkumného ústavu včelařského. Ocenění prvním místem se v této soutěži uděluje za vynikající kvalitu medu na základě provedených zkoušek v řadě kategorií, např. celkový estetický dojem, fyzikální či chemické vlastnosti.

„Jsme velice rádi, že také letos se med z deseti včelstev, o která se v nevýrobní části areálu staráme, umístil na prvním místě a získali jsme tak zlatou medaili. Včelstva naštěstí nebyla zasažena ani letošními vydatnými dešti a následnými povodněmi. Už nyní připravujeme na další ročník a těšíme se na pravidelné medobraní, při kterém nám děti se stáčením medu pomáhají,“ říká Lukáš Karlík, včelař a ředitel závodu energetiky a vodního hospodářství ve Spolaně.

Spolana je také aktivní v ekologických iniciativách. Spolupracuje s organizací Českého rybářského svazu a Kralupským ekologickým centrem na zarybňování řeky Labe a se stará o ochranu sokolů stěhovavých, kteří v areálu závodu pravidelně hnízdí. Vliv výroby ve společnosti Spolana na životní prostředí se v posledních letech výrazně snížil. Okolí výrobního areálu, zejména dočišťovací nádrž, je vyhledávaným útočištěm řady chráněných a ohrožených živočišných druhů. Čistotu areálu potvrzuje přítomnost vydry říční, čírky obecné, ledňáčka říčního nebo pstruha obecného, kteří jsou zástupci živočichů vysoce citlivých na kvalitu životního prostředí.